Bisons on tehnyt sopimuksen uusiseelantilaisen Isaac Davidsonin kanssa

18.7.2023 09:59 Miesten Korisliiga-kauteen valmistautuva nousijajoukkue Loimaa Bisons tiedotti tehneensä pelaajasopimuksen uusiseelantilaisen Isaac Davidsonin, 26, kanssa. 201-senttinen Davidson viihtyy laiturin ja takamiehen pelipaikoilla.

Nuoruudessaan Uuden-Seelannin nuorisomaajoukkueissa pelannut Davidson pelasi ennen ammattilaisuraansa neljä kautta NCAA:n kakkostasolla Sonoma Staten yliopistossa. Yliopistovuosien jälkeen Davidson on pelannut kotimaassaan neljän kauden ajan.

Uudessa-Seelannissa Davidson on edustanut Franklin Bullsia, jossa hän tilastoi viime kaudella 11,5 pistettä, 5,7 levypalloa ja 2,7 syöttöä ottelua kohden. Uuden-Seelannin pääsarjan lisäksi Davidson on kerännyt pelejä Australian pääsarjasta New Zealand Breakersin riveissä.

- Isaac on todellinen “glue-guy”. Hän pystyy hyökkäyksessä pelaamaan laadukkaasti pelipaikkoja 1-4 ja puolustamaan tässä sarjassa varsin kelvollisesti kaikkia pelipaikkoja. Hän pystyy nopealla päätöksenteolla ylläpitämään jo luotuja etuja tai luomaan etuja myös itse palloscreen-tilanteista, Bisonsin päävalmentaja Juri Heinämäki kommentoi seuran tiedotteessa.

Bisonsilla on Davidsonin lisäksi ensi kautta koskevat pelaajasopimukset Devon Goodmanin, DeVante Brooksin, Vesa Heinosen, Eemeli Hollon, Emil Uotilan, Aapeli Syrjämäen, Sami Tahvanaisen, Cedric Latimerin ja Elmo Eräkankaan kanssa.

Asiat

 
17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

Näytä lisää vastaavia