Bisons palasi voittajaksi karhunkaadolla

18.1.2014 21:45 Edellisessä ottelussaan kauden ensimmäisen tappionsa Korisliigan runkosarjassa kärsinyt Nilan Bisons palasi lauantaina omalle tasolleen kaatamalla kotonaan Kauhajoen Karhun 88–61 (40–32). Illan muut voittajat olivat Lahden ja Lappeenrannan Namikat.

Mikko Koivisto oli Bisonsin ykköstykki Kauhajokea vastaan.

"Reggie" Arnoldin Namika Lahti otti vahvan kiinnityksen kuudennesta sijasta.

Todd Brown pommitti Lappeenrannan Namikan pudotuspeliviivan tuntumaan. Kuvat: Kai Kilappa.

Karhu kirmasi Loimaan Liikuntahallilla viidessä minuutissa kymmenen pisteen johtoon, mutta Bisons kuroi eron umpeen vielä ensimmäisen neljänneksen aikana ja alkoi sen jälkeen kasvattamaan omaa johtoaan hiljalleen.

 

Bisons sai tasaisesti onnistumisia niin aloitusviisikoltaan kuin vaihtopelaajiltaan, ja Karhun raateluhampaat tylsyivät biisonipuolustuksessa. Liigakärjen ja liigavitosen ero paisui lopulta 27 pisteeseen.

 

– Haastavinta oli keskittyä kunnolla tähän peliin ja onnistuimme siinä. Saimme pelin haltuun ja pystyimme tarjoamaan paljon minuutteja myös vaihtopelaajille. Se oli tärkeää, sillä meillä on edessä kova kolmen pelin viikko, totesi Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.

 

Edellisessä ottelussa Tampereella pisteittä jäänyt Mikko Koivisto (16/3) nousi Bisonsin tehokkaimmaksi. Loimaalaisista kaksinumeroisille ylsivät myös John Williamson (13/3), Tuukka Kotti (12/8/4 syöttöä), Frank Robinson (11/4/3 syöttöä) ja Carl Lindbom (10/2/2 blokkia). Loimaalaisista puuttui nilkkansa loukannut Antto Nikkarinen.

 

Karhusta yli kymmenen pisteen pääsivät vain Andre Williamson (15/9) ja Quincy Hankins-Cole (15/8). Myös kauhajokisilta puuttui kokoonpanostaan avauspelinrakentaja Bojan Sarcevicin muodossa.

 

Lahdelle taas kotivoitto, Hongalle taas vierastappio

 

Namika Lahti jatkoi vahvoja kotipelejään ja tuotti Tapiolan Hongalle jo kuudennen perättäisen vierastappion, kun pisteet jäivät Lahden Suurhalliin lukemin 100–91 (43–46).

 

Espoolaiset johtivat Lahdessa kolme jaksoa ja olivat jo hakemassa ensimmäistä vierasvoittoaan sitten marraskuun, mutta päätösjaksolla Namika löi silmään ylimääräisen vaihteen.

 

Robert Arnold siirsi kahdella perättäisellä kolmosellaan Namikan johtoon heti päätösjakson alussa ja Eldar Skamon onnistuneet kolmoset kasvattivat kotijohdon ratkaisevasti yhdeksään pisteeseen neljä minuuttia ennen loppua.

 

Arnold (22/9/3 riistoa) ja Skamo (16/1/3 syöttöä) kuuluivatkin Namikan tehokaartiin yhdessä Storm Warrenin (18/10/2 blokkia) ja Dan Opplandin (19/6) kanssa.


Hongasta Ronnie Clark (25/7) ja Brady Morningstar (18/3/3 syöttöä) olivat elementissään.

 

Voitollaan Namika Lahti haki kahden voiton eron Honkaan kamppailussa runkosarjan kuudennesta sijasta.

 

Namika Lappeenranta lähenee pudotuspelisijoja

 

Namika Lappeenranta kohensi asemaansa kamppailussa Korisliigan kahdeksannesta sijasta voittamalla liigajumbo Kouvolan Kouvot kotikentällään 83–67 (41–31). Namika on nyt voiton päässä liigan kahdeksannen sijan Salon Vilppaasta.

 

Siipirikko Kouvot onnistui haastamaan Namikaa vain hetkittäin, viimeiseksi neljännen jakson alussa. Kotijoukkue piti vieraansa rutiinilla ojennuksessa hyvällä puolustuspelillä ja amerikkalaisjaostonsa hyökkäyspään onnistumisilla.

 

Kentän kuninkaaksi nousi voittajien Todd Brown (27/8/4 syöttöä), jota Brandon McKnight (18/3/4 syöttöä) ja Greg Logins (17/10/3 riistoa) säestivät.

 

Ville Kaunisto (24/13) oli Kouvojen ylhäinen yksinäinen. Kouvot sai pelissä lisää jobinpostia Ilari Seppälän jätettyä kentän jo varhain.

 

(STT)

Lisätietoja: Korisliiga
 
12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

11.4.2025 20:17 Korisliiga

Seagulls vei sarjan katkolle – Vilpas kaatui isolla piste-erolla

Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.

9.4.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki käänsi toisen välieräottelun vierasvoitoksi Katajan vahvasta alusta huolimatta

Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.

8.4.2025 20:27 Korisliiga

Seagulls toiseen voittoon Vilppaan vahvoista vaiheista huolimatta

Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.

7.4.2025 14:55 Korisliiga

Kauhajoen Andre Gustavson Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

5.4.2025 20:29 Korisliiga

Seagulls ja Kauhajoki puolustivat kotikenttiään onnistuneesti

Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.

4.4.2025 13:00 Korisliiga

Välieräennakko: Korisliigan kärkinelikolla toistuvat yhtenevät ongelmat mutta myös tasaväkiset vahvuudet

Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).

2.4.2025 20:26 Pääjuttu

Kauden tasaväkisin puolivälieräsarja päätökseen: Salon Vilpas jatkaa välieriin!

Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.

2.4.2025 10:38 Korisliiga

Antero Lehdon huima pelaajaura päättyy

Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.

31.3.2025 20:27 Korisliiga

Nikkarinen ja Rougeau johtivat Seagullsin välieriin – Korihait venytti ottelusarjan Vilpasta vastaan viidenteen peliin!

Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.

Näytä lisää vastaavia