15.3.2015 Bisons Loimaa kärsi tappion Loimaan Liikuntahallissa, kun yksi Venäjän ehdoton eliittijoukkue Nizhni Novgorod vei vasta viimeisillä sekunneilla ratkenneen ottelun 75-80 (35-41). Anthony Hilliard teki kaikkensa, jotta Bisons nousisi vielä voittoon, mutta VTB-liigan sarjakolmoseksi voiton myötä noussut Novgorod naulasi paineen alle vapaaheittonsa tarkasti.

Bisonsin Anthony Hilliardin 22 pistettä eivät riittäneet voittoon asti Nizhni Novgorodia vastaan.

Bisons matkustaa seuraavan kerran VTB-liigassa ensi sunnuntaiksi Minskin vieraaksi. Kuvat: Tytti Nuoramo.
Molempien joukkueiden hyökkäyspelaaminen oli laadukasta ensimmäisellä puoliajalla, mutta vierasjoukkueen jättimäinen Artisiom Parakhouski (14/14) johdatti sisäpelillään Novgorodin 35-41-johtoon puoliajalla.
Novgorodilaiset käyttivät pituusylivoimaansa hyväkseen vielä enemmän puoliajan jälkeen ja jo hetken näytti, että vierasjoukkue menee menojaan 11 pisteen johdossa. Athony Hilliard (22/1/3 syöttöä) oli kuitenkin toista mieltä ja Bisons nappasi lopulta johdon Roope Ahosen (10/4/4 syöttöä/3 riistoa) kolmosella.
Päätösneljänneksellä oli jo selvää, että edessä on trilleri. Puolitoista minuuttia ennen loppua Bisons oli viiden pisteen takaa-ajoasemassa, mutta Hilliard kuroi kahdesti kaaren takaa eron yhden pallonhallinnan peliksi.
Vierasjoukkue kuitenkin upotti vapaaheittonsa tarkasti päätöshetkillä ja Hilliardin tasoittava kolmonen meni ohitse. Loppunumerot vieraat viimeistelivät jälleen vapaaheittoviivalta.
Hilliardin ja Ahosen lisäksi vajaamiehiseltä Bisonsilta onnistuivat Travis Nelson (16/5) ja Tuukka Kotti (10/11/3 syöttöä).
Bisonsin pudotuspelitaisto koki kovan kolauksen tappion myötä: loimaalaisilla on vielä jäljellä viisi ottelua, mutta viimeisellä pudotuspelipaikalla olevalla Avtador Saratovilla on jäljellä vielä kahdeksan peliä ja kaksi voittoa enemmän.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.