Bisons taipui viimeisillä hetkillä Nizhni Novgorodille Loimaalla

15.3.2015 Bisons Loimaa kärsi tappion Loimaan Liikuntahallissa, kun yksi Venäjän ehdoton eliittijoukkue Nizhni Novgorod vei vasta viimeisillä sekunneilla ratkenneen ottelun 75-80 (35-41). Anthony Hilliard teki kaikkensa, jotta Bisons nousisi vielä voittoon, mutta VTB-liigan sarjakolmoseksi voiton myötä noussut Novgorod naulasi paineen alle vapaaheittonsa tarkasti.

Bisonsin Anthony Hilliardin 22 pistettä eivät riittäneet voittoon asti Nizhni Novgorodia vastaan.

Bisons matkustaa seuraavan kerran VTB-liigassa ensi sunnuntaiksi Minskin vieraaksi. Kuvat: Tytti Nuoramo.


Molempien joukkueiden hyökkäyspelaaminen oli laadukasta ensimmäisellä puoliajalla, mutta vierasjoukkueen jättimäinen Artisiom Parakhouski (14/14) johdatti sisäpelillään Novgorodin 35-41-johtoon puoliajalla.

Novgorodilaiset käyttivät pituusylivoimaansa hyväkseen vielä enemmän puoliajan jälkeen ja jo hetken näytti, että vierasjoukkue menee menojaan 11 pisteen johdossa. Athony Hilliard (22/1/3 syöttöä) oli kuitenkin toista mieltä ja Bisons nappasi lopulta johdon Roope Ahosen (10/4/4 syöttöä/3 riistoa) kolmosella.

Päätösneljänneksellä oli jo selvää, että edessä on trilleri. Puolitoista minuuttia ennen loppua Bisons oli viiden pisteen takaa-ajoasemassa, mutta Hilliard kuroi kahdesti kaaren takaa eron yhden pallonhallinnan peliksi.

Vierasjoukkue kuitenkin upotti vapaaheittonsa tarkasti päätöshetkillä ja Hilliardin tasoittava kolmonen meni ohitse. Loppunumerot vieraat viimeistelivät jälleen vapaaheittoviivalta.

Hilliardin ja Ahosen lisäksi vajaamiehiseltä Bisonsilta onnistuivat Travis Nelson (16/5) ja Tuukka Kotti (10/11/3 syöttöä).

Bisonsin pudotuspelitaisto koki kovan kolauksen tappion myötä: loimaalaisilla on vielä jäljellä viisi ottelua, mutta viimeisellä pudotuspelipaikalla olevalla Avtador Saratovilla on jäljellä vielä kahdeksan peliä ja kaksi voittoa enemmän.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

Näytä lisää vastaavia