Bisonsille arvokas kotivoitto Pyrinnöstä

21.1.2016 Loimaan Bisons palasi voittokantaan torstain ainoassa Korisliigan kamppailussa. Vähäkorisessa ottelussa Bisons kukisti Pyrinnön kotiparketillaan lukemin 77-67 (37-33). Voitolla Bisons nousi tasavoittoihin sarjakakkosen, Kauhajoen Karhun kanssa.

Greg Gibsonin suojatit ottivat tärkeän voiton torstai-illan ainoassa Korisliigan kamppailussa kaatamalla Pyrinnön kotiparketillaan. Kuva: Kai Kilappa

Torstai-illan ainoassa Korisliigan kamppailussa Loimaan Bisons isännöi Tampereen Pyrintöä. Loimaan liikuntahallin 852-päinen yleisö sai aihetta riemuun, Bisonsin ollessa tamperelaisia etevämpi torstain koitoksessa lukemin 77-67 (37-33).

Voitolla Bisons nousi samaan voittomäärään (14) sarjakakkosen, Kauhajoen Karhun kanssa. Eroa sarjakärki Katajaan on kaksi voittoa.

Ottelun ensimmäiset noin viisitoista minuuttia kulkivat molempien joukkueiden etsiessä parasta teräänsä ja hakiessa suoritusvarmuutta ja tarvittavaa vauhtia hyökkäyskuvioidensa toteutukseen. Kotijoukkue Bisons onnistui löytämään punaisen langan vierailijoita nopeammin, ja repäisi toisen jakson kolmannelta minuutilta alkavan, kolme ja puoli minuuttia kestävän ajanjakson nimiinsä numeroin 17-2.

Pyrintö kuroi kuitenkin omalla 8-0 pisteputkellaan eroa kiinni, ja puoliajan isolle tauolle lähdettiin Bisonsin 37-33 –johtoasemasta.

Bisons näytti ratkaisevan pelin kolmannen jakson lopulla, kun se karkasi 16 pisteen johtoon. Pyrintö nousi kuitenkin kolme minuuttia ennen loppua kolmen pisteen päähän, mutta ei pystynyt tuon tiukemmin uhkaamaan kotivoittoa. Lopulta Loimaan liikuntahallin summerin soittaessa ottelun päättymisen merkiksi, komeilivat tulostaululla Bisonsin 77-67 –voittolukemat.

- Aloitimme hyvin ja kasvatimme kolmannella jaksolla ison johdon, jonka Pyrintö imi kuitenkin melkein kiinni. Tuossa vaiheessa hyökkäyksemme kangerteli, mutta tärkeintä oli, ettemme murtuneet, totesi Bisonsin valmentaja Greg Gibson.

Kotijoukkueen parhaimmistoon torstain kamppailussa kuuluivat tupla-tuplat mieheen toimittaneet Martin Zeno (16 pistettä/10 levypalloa/4 syöttöä) ja Ike Udanoh (14/14), sekä 15 pistettä pussittanut Matias Ojala.

Pyrinnön riveistä itsensä onnistujien kirjoihin pelasivat tripla-tuplaa lähennellyt Damon Williams (20/8/8), sekä 15 pistettä ja 6 levypalloa tililleen kirjauttanut Ricky Minard.

Ottelutilastot: Bisons - Pyrintö
 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia