Both Gach viimeistelee BC Nokian ulkomaalaisrivistön

4.9.2023 13:13 BC Nokian Korisliiga-joukkue ja yhdysvaltalainen Both Gach, 24, ovat solmineet ensi kautta koskevan pelaajasopimuksen. 198-senttinen Gach pelasi viime kaudella Kosovon pääsarjassa.

Toisen ammattilaiskautensa aloittava Gach pelasi yliopistourallaan neljä kautta, joista kaksi ensimmäistä Utahin yliopistossa, kolmannen kotiseudullaan Minnesotassa ja viimeisen vielä Utahissa.

Tilastollisesti parhaan kautensa yliopistossa Gach väänsi kaudella 2019-20, jolloin hän tilastoi Utahille keskimäärin 10,7 pistettä, 3,6 levypalloa ja 2,9 syöttöä ottelua kohden. Utahissa pelasi tuona kautena myös Susijengin Mikael Jantunen.

Ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan Gach pelasi Kosovon pääsarjan Sigal Prishtinassa 17 ottelua, joissa hän tilastoi 11,1 pistettä, 4,1 levypalloa ja 2,4 syöttöä 20,3 minuutin peliajalla.

– Hän ei pelannut koko kautta Kosovossa, mutta tarpeeksi, jotta hänellä on tuntuma eurooppalaisesta koripallosta. Uskomme, että Bothilla on iso potentiaali ja hänellä on takanaan hyvä yliopistoura. Jokainen hänen vanhoista valmentajistaan kehui hänen työetiikkaansa, BC Nokian päävalmentaja Greg Gibson kommentoi seuran tiedotteessa.

Kesällä 2022 Gach valittiin Orlando Magicin NBA:n kesäliigajoukkueen kokoonpanoon, jossa hän pelasi yhden ottelun.

Korisliiga-joukkueiden sopimustilanteet >

Asiat

 
5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

30.4.2026 09:51 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita kultainen koripallo tai Ruudun 3 kuukauden lahjakortteja

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.

30.4.2026 08:54 Korisliiga

Korisliigan finaalierotuomarit valittu

Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

28.4.2026 15:04 Korisliiga

Michael Poundsista Bisons Loimaan uusi päävalmentaja

Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.

28.4.2026 15:01 Korisliiga

Lauri Kallio jatkosopimukseen Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).

Näytä lisää vastaavia