Catz väkevänä vieraissakin, Espoo Team tasasi voitot

7.3.2009 Vain runkosarjan avausottelunsa syksyllä hävinnyt Catz johtaa naisten SM-koripalloilun välieräsarjaansa 2-0 haettuaan Orimattilasta selkeän vierasvoiton 88-67 (46-38). Espoo Team ja PeKa ovat tasatilanteessa 1-1 espoolaisten kuitattua kotitappionsa vierasvoitolla Kotkassa lukemin 71-63 (39-23).

Orimattilalainen Team S-Hämeenmaa ei pystynyt hyödyntämään katsomon hurmoksesta huolimatta kotietuaan, vaikka Catzin Kaisa Tuure lensi viidennen virheensä myötä suihkuun jo 14. peliminuutilla.

 

Kotijoukkueen Jazz Covington (22/10) ja Kieraah Marlow (18/15) kirjasivat kunniakkaat tilastolukemat, mutta lappeenrantalaisvierailijoista löytyi peräti kuusi kaksinumeroiset pisteet heittänyttä pelaajaa.

 

- Virheongelmistamme huolimatta pelinjohtomme (takamiehinä Reetta Piipari ja orimattilalaiskasvatti Vilma Kesänen) sujui loistavasti. Pallonmenetyksiä koimme alle puolet kotijoukkueen määrästä, kehui Catzin valmentaja Tommi Koskinen.

 

Catzin tehokkain oli 21 pistettä nostellut Rene Haynes.

 

Espoo Team haki kotiedun takaisin itselleen puolustamalla PeKan nurin. Kotkalaiset jäivät pistemäärään, jollaiseen eivät ole juuttuneet sitten marraskuun muita kuin Catzia vastaan.

 

- Samat pelaajat puolustivat samoja vastustajia kuin avauskohtaamisessammekin, mutta saimme vasta nyt pudotuspelivaihteen sisään, kuvaili Espoo Teamin valmentaja Ilpo Rantanen.

 

Espoolaisten kaukoheitto-ongelmista (kolmoset 4/20) huolimatta Susanna Rinta kirjasi komeasti keskiarvonsa ylittävät 17 pistettä ja Siiri Nuutinen myös normaalia muhkeammat 16 pistettä.

 

Kolmannet välieräottelut pelataan sunnuntaina. Espoo Teamin ja PeKan ottelusarja jatkuu varmasti myös ainakin torstaina Kotkassa.

 

Naisten SM-sarjan täydelliset ottelutilastot ja paljon muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, osoitteesta www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

8.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa voiton päässä finaaleista

Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.

7.4.2025 12:45 Naisten Korisliiga

EBT:n Erika Mace naisten Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.

6.4.2025 21:05 Naisten Korisliiga

Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon

Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.

Näytä lisää vastaavia