6.2.2016 Lappeenrannan Catz palasi voittojen tielle Latvia-Estonia -liigassa vierailtuaan Latviassa Vega 1/Liepājan vieraana. Vahva toinen puoliaika takasi lappeenrantalaisille niukan 69-74 -vierasvoiton.

Chandrea Jones oli elementissään Catzin vierasvoitossa. Kuva: Francois Perthuis.
Kotijoukkue starttasi ottelun vauhdilla Catzin vielä ihmetellessä, mutta jo toisella neljänneksellä vieraatkin saivat paremmin juonesta kiinni. Vajaalukuisena matkassa ollut ”Kissalauma” tuli terävästi otteluun puoliajan jälkeen.
- Tiesimme, että Vega on kotonaan todella vaikea vastustaja, mutta siitä huolimatta alku osoittautui erittäin tahmeaksi, Mika Haakana kertoi ottelun jälkeen.
Peräti 32 pistettä upottanut Chandrea Jones sekä tupla-tuplan urakoinut Chandra Harris (17/15) johdattivat Catzin lopulta viimeistelyillään voittoon, joukkueen heittopelin takutessa kaaren takaa.
- Tosi tärkeä voitto, tilanne on nyt erittäin hyvä sarjan kahta parasta sijaa ajatellen. Joukkueen intensiteetti ja taistelutahto olivat erinomaisia, joskin kaukoheittopelimme oli todella vaikeaa, Haakana jatkoi.
Vega 1/Liepājalta 15 pistettä naiseen keräsivät Ieva Vitola sekä Kristina Petermane.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.