24.11.2007 Korisliigan häntäpäähän jäänyt Componenta onnistui yllättämään perjantai-iltana sarjakolmosen Kouvot vieraskentällä. Karkkilalaisten voittonumerot Kouvolassa olivat 69–76 (34–38).
Kouvot hallitsi ottelun avausjaksoa pitkään ja ehti johtaa jo 20–12, kunnes Componenta aloitti kirinsä. Joukkue vei viimeisen puolentoista minuutin pätkän puhtaasti 7–0 ja nousi ensimmäisen neljänneksen päätteeksi aivan isäntien kannoille.
Toisen jakson puolivälissä karkkilalaiset esittivät jälleen vahvan seitsemän pisteen rykäisyn. Sen aikana joukkue karkasi tasatilanteesta lukemiin 28–35 ja piti tämän jälkeen johtonsa loppuun saakka.
Kolmen ottelun tappioputkensa katkaisseen Componentan ehdoton ykkönen oli Nick Wallery (29/15). Isäntien näkyvin pelaaja oli vuorostaan Peter Cipriano (14/20).
Tampereen Pyrintö jatkoi vahvoja kotipelejään kaatamalla KTP:n Pyynikillä 88–84 (49–44). Kotivoitto oli joukkueelle jo kauden viides, vieraista Pyrintö on taas hakenut pisteet vain kerran.
Isäntien sankariksi nousi jälleen Damon Williams. Tällä kertaa amerikkalaislaituri kirjautti piste- ja levypallotilastoihin lukeman 33/13 ja napsi vielä päälle kuusi syöttöä.
Pyrintö aloitti ottelun vahvasti ja ehti johtaa ensimmäisen neljänneksen lopulla parhaimmillaan jo 21–8. Sen jälkeen kotkalaiset aloittivat kirinsä ja ehtivät käväistä toisen jakson puolivälissä jo kerran pinnan johdossakin.
Toisen jakson loppua kohden Pyrintö palautti kuitenkin otteen itselleen ja jätti kolmosista eläneen vieraansa päätösneljänneksellä jo yli kymmenen pisteen päähän. Lopussa KTP sai kaunisteltua lukemia, mutta todelliseen voittotaistoon se ei enää aivan ehtinyt.
Kotkalaisten paras oli Jermane Spivey (28/13).
(STT)
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Kouvot on solminut kuluvan kauden loppuun ulottuvan sopimuksen 198-senttisen Devontae Blantonin kanssa. Blanton pelasi täydet viisi kautta Eastern Kentuckyn yliopistossa.