9.8.2010 Korisliigan Salon Vilpas on värvännyt toisen amerikkalaisvahvistuksensa liigakaudelle 2010/11. 201-senttinen sentteri Cory Cooperwood saapuu Saloon samaan aikaan viime viikolla kiinnitetyn takapelaaja DiJuan Harrisin kanssa.
23-vuotias Cooperwood valmistui viime keväänä Wright Staten yliopistosta viimeisteltyään viimeisellä yliopistokaudellaan 9,3 pistettä ja 6,1 levypalloa 24 minuutissa ottelua kohden. Wright State (20-12) sijoittui Horizon-konferenssissa kakkoseksi NCAA-finalisti Butlerin jälkeen.
- Cooperwood vaikuttaa juuri sellaiselta pelaajalta, jota olemme koko kesän hakeneet - liikkuva sisäpelaaja, jolla on erittäin hyvät liikkeet korin läheisyydessä. Cory pystyy heittämään myös kauempaa ja juoksuvoimaa löytyy kiitettävästi, kuvailee Vilppaan päävalmentaja Kimmo Vyyryläinen.
Vilppaan hakulistalla on edelleen urheilullinen laitahyökkääjä, mutta joukkue ei hätiköi viimeisen palasen etsinnässään.
- Meillä on parhaillaan 5-6 hyvää vaihtoehtoa laiturin paikalle, ja uusia nimiä ilmestyy listoille päivittäin. Nyt on osattava valita niistä ne sopivin. Pelaajan on sovittava tulevaan pelitapaamme ja hyökkäystehojen ohella myös puolustuspelin täytyy maistua, kertoo Vyyryläinen kriteereistään.
Harrisin ja Cooperwoodin lisäksi Vilppaalla on voimassa sopimukset Jukka Katajan, Roope Ahosen, Samu Kaaresvirran, Matti Nuutisen, Lauri Tiaisen, Jussi Savolaisen, Sami Himbergin sekä Tuomas Tenkasen kanssa. Uusina suomalaispelaajina Vilpas on kiinnittänyt runkoonsa seuran A-juniorit Riku Ahosen, Ilmari Kallion ja Tommi Huolilan.
206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.
Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.
Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?