22.9.2010 Korisliigan Salon Vilpas paikkasi maanantaina USA:han palanneen Cory Cooperwoodin jättämän aukon nopeasti. Uudeksi sentterikseen Vilpas on värvännyt 203-senttisen, 34-vuotiaan Damion Dantzlerin, joka on pelannut aiemmin kaksi kautta Suomessa.

Kokenut Damion Dantzler liittyy koeajalla Salon Vilppaan liigamiehistöön. Kuva: Tuomas Venhola.
Viimeksi Dantzler pelasi ammattilaiskoripalloa kaudella 2008/09, jolloin hän edusti kevätkauden karkkilalaista Team Componentaa 17 ottelun ajan 33 minuutin, 13,6 pisteen, 10,5 levypallon ja 1,7 syötön keskiarvoilla. Vuotta aiemmin Dantzlerin vastaavat tehot Pyrinnön paidassa olivat 16,3 pistettä ja 10,8 levypalloa.
- Hyvältä tuntuu päästä pitkästä aikaa tositoimiin. Puitteet ovat Salossa kunnossa, ja pidän joukkueen pelitavasta ainakin ensimmäisten treenien perusteella, arvioi toistaiseksi koeajalla Vilppaassa esiintyvä Dantzler.
- En ole aiemmin pelannut näin nopean takamiehen (DiJuan Harris) kanssa, ja (Theron) Wilsonin urheilullisuus osui heti silmään. Heidän kanssaan on hieno pelata, Dantzler luonnehti maanmiehiään.
- Ihan hyvältä näytti. Kokoa on huomattavasti Cooperwoodia enemmän, ja mielestäni kokeneen Dantzlerin tulo rauhoitti myös Harrisin ja Wilsonin menoa positiivisessa mielessä. Katsellaan rauhassa tilannetta, tuumi päävalmentaja Kimmo Vyyryläinen uudesta tulokkaasta.
Vilpas aloittaa 44 ottelun mittaisen urakkansa Korisliigan runkosarjassa perjantaina Uudessakaupungissa Korihaita vastaan. Ottelu on samalla myös Suomen cupin puolivälierä.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.