9.5.2016 Tampereen Pyrinnön Damon Williams pelasi sunnuntaina uransa sadannen Korisliigan pudotuspeliottelun. Pyrintöä ja KTP-Basketia edustaneelle Williamsille kuluva liigakausi on miehen yhdestoista.

Damon Williams pelasi sunnuntain neljännessä finaaliottelussa uransa 100:nen Korisliigan pudotuspeliottelun. Kuva: Erkki Hautaviita
Tampereen Pyrinnön Damon Williamsista tuli sunnuntain neljännessä finaaliottelussa kautta aikain 13. koripalloilija, joka on kirjauttanut tililleen 100 miesten Korisliigan pudotuspeliottelua. Pyrintö-ikoni Williamsilla on tilillään kolme Korisliigan mestaruutta Pyrinnön paidassa, kausilta 2009/2010, 2010/2011 sekä 2013/2014.
Pyrintöä ja KTP-Basketia urallaan edustanut Williams on Korisliigan pudotuspelihistoriassa ykkönen niin levypalloissa (1052), puolustuslevypalloissa (793), riistoissa 166) kuin tupla-tuplissakin (56).
Kaikkien aikojen ykkönen on Kari-Pekka Klinga, jonka vyöltä löytyy pudotuspelejä peräti 128.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.