25.7.2017 Helsinki Seagullsin ensimmäinen ulkomaalaiskiinnitys ensi kaudelle on 25-vuotias takamies Derek Jackson.
Helsinki Seagullsin tuore takamies on on Kent State Universityn kasvatti.
Helsingin Seagulls kiinnitti ensimmäisenä ulkomaalaisvahvistuksena ensi kaudelle takamies Derek Jacksonin. 25-vuotias amerikkalainen on Kent State Universityn kasvatti. Hän on pelannut kaksi vuotta ammattilaisena, joista molemmat Itävallan pääsarjaa pelaavassa Redwell Gunners Oberwart -joukkueessa. Nyt Seagullsin kanssa solmittu sopimus on yksivuotinen.
Viime kaudella Jackson viimeisteli Itävallassa peliä kohti 14,6 pistettä ja 5,0 syöttöä. Oberwart pelasi myös FIBA Europe Cupia, jossakeskiarvoiksi per peli tuli 12,4 pistettä ja 4,7 syöttöä. Jackson voitti viime kaudella myös Itävallan Bundesligan parhaan puolustajan palkinnon ja valittiin sarjan 1st teamiin.
Jackson on innoissaan sopimuksesta Seagullsin kanssa.
– Olen kuullut paljon hyviä asioita Suomesta ja Korisliigasta tutuiltani, jotka ovat siellä pelanneet. Olen valmis kilpailemaan ja aloittamaan hyvän koriskauden. Kiitän tästä mahdollisuudesta, ja odotan maltamattomana pääsyä Helsinkiin, Jackson kertoo Seagullsin tiedotteessa.
Myös Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas on tyytyväinen sopimuksen syntymiseen:
– Derek Jackson on erittäin urheilullinen takamies, joka pelannut kaksi edellistä kautta Itävallassa Oberwartin joukkueessa. Ensimmäisellä kaudellaan hän voitti joukkueensa kanssa mestaruuden ja viime kaudella hän pelasi FIBA Europe cupia ollen koko sarjan paras riistoissa.
– Saamamme palaute Derekistä oli erittäin hyvää. Miehen puolustusta ja yleistä urheilullisuutta kehuttiin kovasti. Derekin kanssa käydyn keskustelun jälkeen olen vakuuttunut siitä, että saamme erittäin hyvän ja motivoituneen pelaajan joukkueeseemme.
Helsinki Seagullsilla on jo voimassa olevat sopimukset seuraavien pelaajien kanssa: Alex Vaenerberg, Timo Heinonen, Antti Niskanen, Ricky Waxlax, Jyri Eboreime, Jesper Granlund, Sakari Laakso, Tuukka Kotti.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.