11.5.2017 Naisten Korisliigassa päättyneellä kaudella neljänneksi sijoittunut Peli-Karhut on tehnyt sopimuksen Maria Koskisen, Awak Kuierin sekä Matilda Mässelin kanssa.

Divarin riisto- ja syöttötilaston ykkönen Maria Koskinen nähdään ensi kaudella PeKan paidassa.

Päättyneen kauden kotimaisista pelaajista PeKan paidassa jatkavat Matilda Mässeli, 19...

...sekä Awak Kuier, 15. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma, Mikko Mäkelä & Francois Perthuis
Maria Koskinen, 28, liittyy joukkueeseen päättyneellä kaudella 1. divisioonassa viidenneksi sijoittuneesta Kataja Basketista. 164-senttinen takamies voitti Katajan paidassa sarjan riisto- ja syöttötilastot (ka. 3,72 ja 4,83) ja oli pistetilaston viides 15,0 pisteen keskiarvolla.
- Hän haluaa kokeilla nyt pelaamista korkeammalla tasolla. Hänellä on hyvät tilastot sekä halu kehittyä ja tehdä töitä. Ilman muuta otamme sellaisen pelaajan vastaan, PeKan päävalmentaja Roope Mäkelä kommentoi Kymen Sanomien uutisessa.
- Olen nähnyt hänen pelejään ja nauhoja niistä ja uskon, että hän pärjää liigassakin. Millainen rooli sitten tulee olemaan, sen näkee sitten. Aika näyttää, Mäkelä sanoo.
Koskinen harjoittelee kesän Katajan mukana ja muuttaa Kotkaan syksyllä.
- Fiilikset ovat kovin odottavaiset. Olen onnellinen, että pääsen eteenpäin urallani ja pelaamaan liigatasolle, se on ollut tavoitteena jo useamman vuoden. Nyt oli sopiva hetki tehdä hyppäys, Koskinen kertoo.
Kotimaisista pelaajista PeKan paidassa jatkavat Matilda Mässeli, 19, ja Awak Kuier, 15. Sen sijaan Lotta Richter muuttaa pois paikkakunnalta, eikä jatka joukkueessa.
Mässeli pelasi viime kaudella 34 ottelussa kirjaten keskimäärin 1,7 pistettä ja 2,5 levypalloa. Kuier teki liigadebyyttinsä viime kaudella pelaten yhteensä kuusi ottelua 4,3 pisteen, 4,0 levypallon ja kolmen torjunnan keskiarvoilla.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.