7.9.2016 Miesten I divisioona A -kauteen valmistautuva Torpan Pojat on solminut pelaajasopimukset Warriorsin kasvattien Emil Djeenin, 21, sekä Orlando Taylorin, 21, kanssa.
Emil Djeen pukee ensi kaudella ToPon paidan ylleen...
Kuten myös Orlando Taylor. Kuvat: Francois Perthuis.
Urallaan kolme nuorten maaottelua pelannut Djeen pelasi kaudella 2013-14 Taylorin kanssa yhdessä Keravalla miesten Divari-A:ta 8,5 pisteen ja 1,2 levypallon keskiarvoilla. Korisliiga-kokemusta mieheltä löytyy kahdeksan ottelun verran Bisonsin ja Kobrien paidasta.
- Emilin kiinnitys tarkoittaa, että meillä on entisestään enemmän vaihtoehtoja takakentän peluutukseen. Joukkue oli jo ennestään vaarallinen kaaren takaa, mutta nyt se on viimeistään todellinen pelote vastustajalle, joukkueen päävalmentaja Pekka Konttinen pohtii.
22 nuorten maaottelua pelannut 201-senttinen Taylor puolestaan keräsi Keravan kaudella 8,3 pistettä ja 5,5 levypalloa. Miehet pelasivat viime kaudella Espanjassa.
- Orlando tuo joukkueeseen kokoa ja fyysisyyttä. Kyseessä on valmentajan näkökulmasta upea mahdollisuus, sillä tässä on pelaaja jonka potentiaali ei lopu kesken, Konttinen hehkuttaa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Miesten I divisioona A:n finaalit käynnistyivät tänään Luhta Areenalla, jossa Lahti Basketball voitti ensimmäisen loppuottelun 1187 katsojan edessä. Miesten I divisioona B:ssä puolestaan varmistui toinenkin finalisti, kun PeU-Basket eteni loppuotteluihin.
Miesten I divisioona A:ssa Lahti Basketball eteni finaaleihin voittamalla välieräsarjan Äänekosken Huimaa vastaan otteluvoitoin 3–0. Miesten I divisioona B:ssä PeU-Basket taas eteni välieriin voitettuaan KTP:n ratkaisevassa kolmannessa osaottelussa.
Miesten I divisioona A:ssa Jyväskylä Basketball Academy eteni finaaleihin voittamalla Kipinä Basketin suoraan otteluvoitoin 3–0. Miesten I divisioona B:ssä taas PuHu Juniorit tasoitti puolivälieräsarjan Turun NMKY:tä vastaan tilanteeseen 1–1.
Koripalloliiton valtakunnallisten sarjojen tilastopalvelu muuttui kaudelle 2024–25. Kun tulospalvelukin on uusi ja tilastojen näyttämisessä ollut ajoittaisia haasteita, päätimme kerätä lyhyen oppaan sille, mitä löytyy mistäkin.
Torstaina käynnistyvän miesten I divisioona B:n ja ensi viikolla starttaavien miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan kaikki ottelut näkyvät suorana KorisTV-palvelussa. Kaikki divisioonien ottelut tuotetaan automaattikameroilla. Palvelu mahdollistaa katsojille joko kausikortin tai yksittäisten otteluiden ostamisen.
I divisioonat pyörähtävät käyntiin lokakuun alussa. Miesten I divisioona B käynnistyy 3.10. ja I divisioona A ja naisten I divisioona käynnistyvät seuraavalla viikolla.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2024–25. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Naisten pääsarjat ovat joukkuemäärältään täynnä tulevalla kaudella.
Kaikkien divisioonien kevään ratkaisupelit ovat katsottavissa osoitteessa KorisTV.fi. Naisten I divisioonassa ja miesten I divisioona B:ssä on avausfinaalit takana. Miesten I divisioona A:ssa puolestaan pelataan parhaillaan finaalipaikoista.