2.2.2018 Kilpavarustelu Korisliigan kevään kuumimpien otteluiden lähestyessä jatkuu. Kouvolan Kouvojen neljännen ulkomaalaispelaajan paikalle saapuu 25-vuotias ja 193-senttinen takamies Drew Brandon, kun taas Lapualla Maurice Creekin loukkaantuminen pakotti Kobrat täydentämään rivejään takamies Nick Kelloggilla (27v/190cm).
Jyri Lehtonen ja Kouvot toivovat löytäneensä palapelin viimeisen palasen Drew Brandonin muodossa.
Maurice Creekin loukkaantumisen myötä Lapuan Kobrat joutuu täydentämään rivejään vastikään Ranskasta vapautuneella Nick Kelloggilla. Kuvat: Ville Vuorinen
Kouvojen päätettyä olla jatkamatta yhteistä taivalta joukkueessa lyhyellä visiitillä käyneen Brannen Greenen kanssa, jäi Kouvojen kokoonpanoon paikka auki neljännelle ulkomaalaisvahvistukselle. Tuota paikkaa saapuu täyttämään Eastern Washingtonin yliopistosta keväällä 2015 valmistunut takamies Drew Brandon.
Easatern Washingtonissa mies kirjautti viimeisellä kaudellaan 9,7 pisteen, 4,7 syötön, 6,9 levypallon ja 1,8 riiston keskiarvot. Kolmatta ammattilaisvuottaan viettävä Brandon on ennen Kouvoja pelannut Saksan ProA-liigassa, Romanian Divizia A-liigassa sekä viimeisimmin Puolan TBL-liigassa. Puolalaisen Energa Czarni Slupskin paidassa Brandon toimitti 16 ottelussa 11,6 pisteen, 7,6 levypallon ja 3,9 syötön keskiarvot ennen kuin joukkue joutui talousvaikeuksien vuoksi päästämään Brandonin vapaille markkinoille.
- Drew on hyvä pelaaja ja selvitystemme mukaan myös hyvä ihminen. Monipuolinen takamies, joka on todellinen joukkuepelaaja ja erinomainen levypallopelaaja. Tarvittaessa Drew pystyy ottamaan joukkueen reppuselkäänsä, summaa Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen seuran tiedotteessa.
Lapuan Kobrat on solminut loppukauden kattavan sopimuksen 27-vuotiaan ja 190-senttisen takamiehen Nick Kelloggin kanssa. Korisliigan toiseksi ahkerimman pistetehtailija Maurice Creekin loukkaantumisen jälkeen Kobrilla oli tarve täyttää takakentän rotaatiotaan ja korvaajaa etsittäessä valinta osui keväällä 2014 Ohio Universitysta valmistuneeseen Kelloggiin.
Viimeisenä yliopistokautenaan 15,5 pistettä, 3,6 levypalloa ja 2,9 syöttöä keskiarvoikseen kirjauttaneen Kelloggin ammattilaisura on kulkenut Suomeen Georgian, Puolan ja viimeksi Ranskan kautta. Ranskan ProB -liigassa Chorale Roanne Basketin riveissä alkukauden aikana 5 ottelua pelannut Kellogg tehtaili lyhyen Ranskan stinttinsä aikana 8 pistettä ja 2,2 levypalloa ottelua kohden.
- Meille tuli kiire saada Mauricelle tuuraaja ja Nick vapautui viime viikonloppuna Ranskasta. Tässä kohtaa palaset loksahtivat yhteen ja saimme nopeasti sopimuksen aikaan. Toisaalta kuuma linja Atlantin taakse on pidettävä auki, koska nyt myös (Terence) Jennings on poissa vahvuudesta ja etsimme myös hänelle korvaajaa, kommentoi Kobrien puheenjohtaja Markku Turja seuran tiedotteessa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.