10.12.2008 Helsinkiläisjoukkue ToPon paidassa nähdään keskiviikon Korisliiga-kierroksella uusi pelaaja, kun Porvoon Tarmossa pelannut E.J. Drayton liittyy joukkueen riveihin. Drayton on edustuskelpoinen myös sunnuntaina pelattavassa Suomen cup –finaalissa.
202-senttinen Drayton pelasi Tarmon paidassa kahdeksan ottelua pistekeskiarvolla 18,5. Levypalloja hän otti keskimäärin 9,4 ottelua kohden.
- Hän oli vapaana lähdettyään Tarmosta ja on treenannut meidän kanssamme. Pelilupa on kunnossa ja hänet nähdään kokoonpanossa jo keskiviikkona. Mihinkään isoon rooliin häntä ei tietenkään heti laiteta, mutta hän on auttamassa meitä tämän viikon. Hän on pelikelpoinen myös cupin finaalissa, ToPo-luotsi Tomi Kaminen kertoo seuran nettisivuilla.
- Alustavasti olemme sopineet, että hän on meillä tämän viikon ja sitten joulutauon aikana katsomme uudelleen mahdollista jatkoa, jatkaa Kaminen.
ToPo on pelannut viime viikot kahdella ulkomaalaisvahvistuksella, kun Robert Eppsin koeaika ei tuottanut miehen sopimukselle jatkoa. Drayton lisäksi ToPolla on riveissään amerikkalaispelurit James Allen ja Isaac Spencer.
ToPo kohtaa keskiviikon liigakierroksella Tampereen Pyrinnön kotonaan. Sunnuntaina helsinkiläiset mittelevät Lappeenrannan NMKY:n kanssa Suomen cupin mestaruudesta Vantaan Energia Areenalla pelattavassa finaalissa.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.