5.6.2014 Ensimmäiseen pääsarjakauteensa valmistautuva Helsinki Seagulls on tehnyt vuoden mittaiset sopimukset Eero Lehtisen ja Antti Niskasen kanssa. Lehtinen ja Niskanen edustivat edellisen kerran Helsinkiä pääsarjassa kaudella 2011/12 ToPon riveissä.
Seagulls tuo paluumuuttajia Helsinkiin Eero Lehtisen..
..ja Antti "Jumppa" Niskasen muodossa. Kuvat: Francois Perthuis.
194-senttinen, 28-vuotias Eero Lehtinen aloittaa syksyllä jo yhdeksännen pääsarjakautensa. ToPon kasvatti palaa Helsinkiin Salon Vilppaasta, jossa hän pussitti viime kaudella 9,6 pistettä ottelua kohden.
188-senttinen, 27-vuotias Antti ”Jumppa” Niskanen palaa puolestaan Kisahallin parketille Lappeenrannasta. Erinomaisena yleispelaajana tunnettu Niskanen on erityisesti puolustuspelaamisen erikoismies.
– Molemmat pelaajat olivat rekrytointilistamme kärjessä. Olen todella iloinen, että saimme joukkueeseen nämä kaksi monipuolista, viime vuosina harppauksin kehittynyttä pelimiestä. Eero ja Antti tulevat olemaan tärkeitä palasia ensi kauden joukkueessamme, Seagullsin liigatohinoihin johtava Mikko Larkas iloitsee.
Lisäksi helsinkiläisten riveissä jatkaa jo viime kaudella ”Lokkeja” edustanut 188-senttinen, 26-vuotias Jouko Järvinen. Järvinen on pelannut urallaan 25 nuorten maaottelua.
Seagulls tiedottaa uusista pelaajakiinnityksistä ennen juhannusta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.