23.7.2009 Viimeiset kolme kautta Korisliigaa Espoon Hongan riveissä pelannut 195-senttinen, 22-vuotias Eldar Skamo siirtyy tulevaksi kaudeksi Kauhajoen Karhuun.
Eldar Skamon uusi osoite on Kauhajoella.
EBT:n kasvatti Skamo pelasi viime kaudella Hongassa keskimäärin 14,5 minuuttia ottelua kohden 3,6 pisteen ja 1,9 levypallon keskiarvoilla. Kaudella 2007-08 Skamo pelasi myös I divisioonaa Honka Akatemian riveissä 13,4 pisteen ja 6,4 levypallon keskiarvoilla. Skamo edusti Suomea tässä kuussa myös Belgradin Universiadeissa.
- Eldar Skamo on sen tyyppinen pelaaja, jonka haluan joukkueeseeni, sanoo päävalmentaja Greg Gibson.
- Hän on hyvä puolustuspelaaja ja menee aktiivisesti levypalloihin. Lisäksi uskon hänen pystyvän myös hyökkäyspäässä tasapainoisiin suorituksiin, kunhan vastuuta annetaan lisää, jatkaa Gibson.
Skamon sopimuksen myötä ratkesivat myös puuttuvien kahden ulkomaalaispelaajan pelipaikat.
- He tulevat pelipaikoille 4 ja 5, päättää Gibson.
Skamon sopimuksen myötä Karhulla on koossa seitsemän pelaajasopimusta. Puuttuvat kiinnitykset tehtäneen lähiaikoina. Karhun sopimuspelaajat tällä hetkellä ovat Roni Leimu, Lasse Hintsala, Maurice Horton, Santeri Latvala, Aleksi Huuskonen, Sad Niskanen ja Eldar Skamo.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.