11.2.2024 18:56 Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa tänään voittoa juhli Korihait, kun taas alemmassa sarjassa Lahti Basketball sai kolmen pelin tappioputken jälkeen täytettä pistetililleen.

Erik Sajantila pussitti kaaren takaa komeasti. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Erik Sajantila ja Lahti Basketball nousivat kumpikin vaikeiden vaiheiden jälkeen onnistumiseen, kun Lahti taivutti Kouvot Korisliigan alemmassa jatkosarjassa luvuin 82–75.
Pelin paras pistemies oli Sajantila 20:llä, ja hänen yhdeksästä kaukoheittoyrityksestään upposi peräti viisi. Kouvojen puolella Quanterrius Jackson pussitti 18 pistettä sekä napsi kymmenen levypalloa ja kolme riistoa.
Lahden penkin päässä nähtiin tänään ensimmäistä kertaa vastikään päävalmentajapestinsä aloittanut Kristian Palotie, joka kommentoi Ruudun lähetyksessä voittoa sanoen:
– Oli aika intensiivinen ja ruma peli suoraan sanoen. Ei ollut kovin häikäisevää taktista toteuttamista kummaltakaan joukkueelta. Kouvot ei ollut tänään yhtä energinen ja nopea joukkue kuin yleensä on totuttu. Mutta samalla pelaajiemme huomattava sinnikkyys erityisesti kolmannella jaksolla oli jotakin ihan uutta.
Lahti on sarjataulukon häntäpäässä tasapisteissä Bisons Loimaan kanssa kamppailemassa sarjassa pysymisestä.
Ylemmässä jatkosarjassa Korihait kaatoi Kataja Basketin 91–80. Joukkueet ovat ottelutuloksen myötä toisistaan vain kahden sarjapisteen päässä: Kataja neljäntenä, Korihait viidentenä.
Pelin kovin pistemies oli Korihaiden Javion Ogunyemi, joka taiteili taululle 27 pistettä ja 14 levypalloa. Katajan puolella Amanze Egekeze vastasi parhaansa mukaan upottaessaan 23 pistettä ja kerätessään kymmenen levypalloa.
Katajan päävalmentaja Petri Virtanen kommentoi peliä Ruudun haastattelussa:
– Kotijoukkue oli tänään merkittävästi parempi fyysisen läsnäolon ja fyysisisten tianteiden aloitteellisuuden osalta. Vaikka aloitimmekin näennäisesti hyvin ja olimme hetken aikaa johdossa, kaivoimme verta nenästämme koko ajan sillä, että annoimme valtavan määrän hyökkäyslevypalloja ja helppoja syöttöjä postiin.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.