18.3.2009 Torstaina alkavien naisten SM-koripalloilun loppuotteluiden ylivoimainen suosikki Catz ei ole hävinnyt sarjaottelua sitten lokakuun, mutta vain finaalihaastaja Espoo Teamilla on mahdollisuus tuplamestaruuteen.
Espoolaiset kuittasivat aiemmin cupin voiton Catzin kompuroitua Huiman vieraana puolivälierissä.
- Olemmehan toki mekin menneet eteenpäin sitten cupin pelien, mutta pitää muistaa Catzin saaneen riveihinsä sittemmin (helmikuussa) Reetta Piiparin, kommentoi espoolaisten valmennuksesta vastaava tamperelainen Ilpo Rantanen.
Espoossa naisten SM-mitalit eivät ole harvinaisuuksia, mutta hopea on ollut liiankin tuttu Espoo Teamin taustaseuroissa. Viisi vuotta sitten yhteisen joukkueen perustaneista EBT on hävinnyt loppuottelut kertaalleen, mutta Hongalla on takanaan peräti neljä SM-hopeaa.
Olisi silti turha luulla, ettei Espoo Teamissa ole voittamisen kulttuuria. Kaikilla yhdeksällä kotimaan pääsarjakaudellaan loppuotteluissa pelannut Susanna Rinta on voittanut kuusi SM-kultaa. Amerikkalaispelaaja Ashley Haynes oli puolestaan juhlimassa kirkkaimpia mitaleita kahdella edelliskaudella Peli-Karhuissa.
Runkosarjan kaikissa kolmessa kohtaamisessa Espoo Team hävisi Catzille 10-12 pisteen erolla.
- Muutamia uusia ideoita lähdemme Lappeenrantaan kokeilemaan. Onneksi ensimmäinen peli on paras viidestä -sarjassa vierasjoukkueelle aika paineeton, Rantanen korostaa.
Loppuottelut alkavat torstaina (19.3.) klo 18.30 Lappeenrannassa. Espoon Tapiolassa pelataan ainakin lauantaina (21.3.) klo 14.30.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.
Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.