4.5.2007 Naisten SM-sarjan puolivälieriin ja Suomen Cupin finaaliin viime kaudella selviytynyt Espoo Team on solminut ensimmäiset sopimukset pelikaudelle 2007-2008. Kotimainen pelaajarunko tulee säilymään lähes ennallaan ja valmennusvastuun ottaa Teemu Adler.
Espoo Teamin kotimainen runko pysyy lähes entisellään. Kauden puolustuspelaajaksi valittu Kaisa Höök sekä parhaan kuudennen pelaajan pystin niiannut Mia Liimo jatkavat joukkueessa. Nuoresta kaartista nimensä jatkosopimukseen ovat raapustaneet Kia Ignatius,Sandra Välikoski ja Henna Launiainen.
- Jatkosopimus Espoo Teamin kanssa oli luonteva, sillä olin tyytyväinen seuran toimintaan, vaikka kausi ei menestyksellisesti ollutkaan sitä, mitä tavoittelimme, kommentoi Höök tuoretta sopimustaan.
Päättyneellä kaudella ammattilaisena Espanjassa pelannut 188-senttinen, 23-vuotias Siiri Nuutinen tuo kaivattua korinalusvoimaa Espoo Teamiin. Kuopion Linkin kasvatti odottaa innolla paluutaan Suomeen.
- Päätökseni jäädä Suomeen alkoi muokkautua kevään myötä. Nyt odotankin innolla tulevaa. Espoo Team tarjoaa varmasti hyvän ympäristön kehittyä ja nauttia koripallosta ja uskon, että ensi kauden joukkue tulee olemaan ennen kaikkea hyvä kokonaisuus, kertoi Nuutinen.
- Siiri Nuutisen siirtyminen joukkueeseen tuo meille vahvaa sisäpelaamista, mitä viime kaudella puuttui, totesi Höök tyytyväisenä.
Espoo Teamilla on edelleen sopimusneuvottelun kesken usean pelaajan kanssa. Neuvotteluja käydään sekä vanhojen että uusien ”tiimiläisten” kanssa. Lisäksi joukkueeseen valitaan nuoria pelaajia kesäharjoittelun näyttöjen perusteella. Espoo Teamin tavoitteena on jalostaa nuoria maajoukkueen käyttöön moniportaisella ja joustavalla kehitysjärjestelmällä.
Espoo Teamin päävalmentajana debytoi Teemu Adler, 34, joka viimeksi toimi Teamin joukkueenjohtajana pelikaudella 2005-2006.
- Tässä on hyvä sekoitus kokeneita pelaajia ja erinomaisia nuoria, toteaa Adler joukkueensa ensimmäisistä sopimuksista.
- Toivottavasti joukkue ja sen pelaaminen on kauden aikana valmentajansa näköistä eli innokasta, aggressiivista ja rohkeaa.
Adlerin apuvalmentajana toimii 26-vuotias Mikko Larkas ja mentor valmentajana Eero Saarinen. Joukkueenjohtajan, huoltajan ja hierojan tehtävät on napannut hoidettavakseen Riikka Sario.
Valmennusporrasta valittaessa Espoo Teamissa on pyritty espoolaisuuteen. Pyrkimyksenä on antaa omien seurojen juniorivalmentajille mahdollisuus päästä valmentamaan aikuisjoukkueita. Espoon naiskorisohjelmalla pyritään pelaajien jalostamisen ohessa kannustaa myös nuoria, kehittyviä valmentajia.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.