13.1.2010 Forssan Koripojat jysäytti Korisliigan keskiviikkokierroksen ja jopa koko tähän astisen kauden suurimman yllätyksen kukistettuaan sarjaa johtavan Pyrinnön Tampereella 87-83 (38-47) -lukemin. Tappio oli Pyrinnölle neljäs ja vasta toinen kotona.
Rodrick Stewartin johtama FoKoPotarjoili sarjakärki Pyrinnölle sen kauden toisen liigatappion Tampereella.
Joensuun Katajan joukkuepuolustus loksahti uomiinsa Honkaa vastaan.
Kouvot ja Ross Neltner hakivat sarjapisteen Lahdesta.
Jeremiah Woodin ja Kauhajoen vahva meno jatkuu.
KTP yllätti ToPon Helsingissä Pasi Heinosen johdolla. Kuvat: Francois Perthuis & Kimmo Metsälä & Kai Kilappa.
Pyrintö otti heti johdon, joka kasvoi toisella neljänneksellä 13 pisteeseen. FoKoPo kuroi eron kiinni kolmannella jaksolla ja käväisi johdossakin. Lopputrillerissä peli oli tasan viimeisellä minuutilla, mutta FoKoPo vei lopun 4-0.
- Pelasimme sunnuntaina ToPoa vastaan hyvin 37 minuuttia, kunnes meiltä loppui bensa. Opimme siitä ja nyt huilautimme ratkaisupelaajia niin, että pääsimme loppupeliin tuorein jaloin, kertoi FoKoPon valmentaja Ari Mikkola.
- En väitä, että pystymme vastedes voittamaan jatkuvasti kärkijoukkueita, mutta yksittäisissä peleissä se varmasti onnistuu, kun teemme asiat niin kuin on sovittu.
FoKoPon tehomiehinä kunnostautuivat 24 pistettä heittänyt Rodrick Stewart sekä 19 pistettä kerännyt Alex Barnett.
Chris Hester heitti Pyrinnölle 24 pistettä ja Kenneth Lowe 20.
Joensuun Kataja puolestaan yllätti kotipelissään Espoon Hongan 77-67 (36-36) -voitolla.
Viidestä edellispelistään vain yhden voittaneen Katajan voiton yllätyksellisyyttä lisäsi polvensa loukanneen Sami Lehtorannan puuttuminen. Kataja pelasi lisäksi vain kahdella ulkomaalaisella, kun viime viikolla tulleen Panaman maajoukkuemiehen Jamahr Warrenin pelilupa puuttui.
- On hienoa nähdä, että asiat loksahtavat kohdalleen vaikeuksista huolimatta. Olen erittäin onnellinen koko joukkueen puolesta. Joukkuepuolustuksemme oli loistavaa ja uhrautuvasti pelannut Jussi Eskola koko tuon taistelun henkilöitymä, iloitsi Katajaa luotsaava Pekka Salminen.
Kataja johti tasaista peliä suurimman osan ajasta, mutta Honkakin kävi johdossa parhaimmillaan kuudella pisteellä. Kolme minuuttia ennen loppua Honka kärkkyi vielä 66-62 -tilanteessa, mutta Kataja vei seuraavat minuutit ratkaisevasti 9-0.
Jeb Ivey ja Kristian Clarkson muodostivat Katajan tehoparin 25:llä ja 23 pisteellä.
25 pallonmenetystä kärsineestä Hongasta Tuukka Kotti teki 16 ja Sasu Salin 15 pistettä. Joukkueen yhdysvaltalaiskaksikko Corey Belser-Carl Elliot sai 27 pelitilanneheitostaan vain viisi koriin.
Lahdessa jatkui Kouvojen noususuuntainen ja Namika Lahden laskusuuntainen jakso, kun voitto matkasi Kouvolaan 85-77 (47-35) -tuloksella.
Kouvot on voittanut seitsemästä viime pelistään kuusi. Namika puolestaan on hävinnyt kuudesta viime pelistään viisi.
Kouvot hallitsi peliä ja johti toisella neljänneksellä jo 14 pisteellä. Kotijoukkue kipusi 72-72 -tilanteeseen kolme minuuttia ennen loppua, mutta Kouvot hoiteli lopun edukseen.
Kyle Shiloh heitti Kouvoille 28 ja Ross Neltner 24 pistettä. Viime viikolla Kouvoihin liittynyt Pasi Riihelä teki kauden ensimmäiset kahdeksan pistettään.
Ricky Hickman heitti Namikalle 23 ja Corey Rouse 21 pistettä.
Kauhajoen Karhu jatkoi vahvaa nousuaan sarjan hänniltä voitettuaan neljäntenä olevan Lappeenrannan NMKY:n kotonaan 87-81 (38-42). Voitto oli Karhulle viides kuudesta viime pelistä.
LrNMKY johti peliä kolmannen jakson lopulle asti. Karhun otettua johdon LrNMKY käväisi vielä edellä päätösjaksolla, mutta Karhu oli lopussa vahvempi.
Jeremiah Wood pohjusti tällä kertaa Karhun voittoa 19 pisteellä ja 14 levypallolla. Roni Leimu ja Reginald Golson heittivät 15 pistettä mieheen.
Sami Pekkola nakkasi vieraille 21 pistettä ja J'son Stamper keräsi 20 pistettä sekä 17 levypalloa.
KTP-Basket tyrmäsi Torpan Pojat Helsingissä 97-70 (55-41) -tuloksella.
ToPo koki todella pikatyrmäyksen, kun KTP vei ensimmäisen viisiminuuttisen 19-5 ja avausjakson 30-15.
ToPo pääsi parhaimmillaan toisella neljänneksellä kymmenen pisteen päähän, mutta ei pystynyt uhkaamaan vierasvoittoa tuon vakavammin.
KTP:ltä löytyi kuusi kaksinumeroiset pisteet heittänyttä peluria, joista Pasi Heinonen (19) ja Eric Washington (15) olivat tehokkaimpia.
ToPoa ei auttanut Obie Trotterin komea 33 pisteen saalis, kun hänen lisäkseen yli kymmenen pisteen pääsi vain Corey Smith 11 pisteellään.
(STT – Basket.fi)
Koripallon EM-kotikisoihin Tampereella on 82 päivää. Perjantaina käynnistyi kisojen odotettujen yksittäislippujen myynti.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.
Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.
Vuoden muuvi 2025 -kisassa haettiin juniorisarjojen kauden näyttävintä suoritusta. Kilpailuun saapui kymmeniä videoita, ja viime viikolla fanit äänestivät finalistien joukosta kolme parasta.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Susiladiesin ja kesän 2025 naisten universiadijoukkueen kesä käynnistyy tänään maanantaina 2.6. open gymin merkeissä Helsingin Urhea-hallissa. Kesän kotikamaralla huipentaa universiadijoukkueen Saksa-maaottelut Urheassa, joista toinen on avoin yleisölle.
Koripalloliitto viestii laajasti suomalaisen kilpa- ja harrastekoripallon tapahtumista, ihmisistä ja ilmiöistä.
Buzzer-beater, no-look syöttö pään yli, jääkylmä crossover ja klassinen selkäsyöttö päätyrajasta. Nämä kaikki löytyvät juniorisarjojen Vuoden muuvi -finalisteista.