13.3.2010 Korisliigassa katkesi kuluneella viikolla kaksi pitkää putkea, kun Kouvojen 15 pelin voittoputki päättyi keskiviikkona ja lauantaina FoKoPo katkaisi 13 peliä kestäneen tappiojaksonsa. Sarjan jumboksi pudonneen FoKoPon uhriksi joutui Forssassa Espoon Honka 83-77 (44-35) -tuloksella.

FoKoPon 13 ottelua kestänyt kurimus tuli päätökseen, kun Rodrick Stewart ja kumppanit kaatoivat Hongan. Kuva: Francois Perthuis.
FoKoPo johti peliä parhaimmillaan 12 pisteellä alusta kolmannen jakson lopulle, kunnes Honka tavoitti eron ja meni hetkeksi ohikin. Honka johti vielä kaksi minuuttia ennen loppua 74-73, mutta FoKoPo vei viimeiset minuutit 10-3.
– Tämä oli loistava koko joukkueen taisteluvoitto. Amerikkalaispelaajamme onnistuivat erinomaisesti ja haluan nostaa esiin myös Tuomas Viertolan. Edellisestä voitostamme oli niin pitkä aika, että en edes muistanut enää miltä voittaminen tuntuu, huokaili FoKoPon valmentaja Ari Mikkola.
FoKoPon tehokkaimpia olivat Alex Barnett 25:llä ja Rodrick Stewart 21 pisteellä.
Yhdeksästä viime pelistään vain kaksi voittaneesta Hongasta Jukka Matinen keräsi 22 pistettä ja Carl Elliott 20. Joukkueesta puuttui jalkavaivainen Monte Cummings.
(STT)
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.