8.1.2020 16:46 FoA on kiinnittänyt joukkueeseensa 22-vuotiaan ja 170-senttisen takapelaajan Keondria Callowayn.
Forssan Alun joukkueeseen liittyy uusi amerikkalaisvahvistus.
Georgian osavaltiosta kotoisin oleva takapelaaja pelasi yliopistouransa Mercerin yliopistossa. Sen aikana hän heitti lähes 300 kolmen pisteen heittoa ja teki viimeisellä kaudellaan pisteitä 18 pisteen keskiarvolla.
- Toivottavasti hän lisää heittovoimaa ja myös korilleajojen uhkaa, Alun päävalmentaja Risto-Matti Rousku toteaa Forssan Lehdessä.
Calloway pelasi alkukauden Puolan pääsarjassa Poznanin joukkueessa 10,7 pisteen keskiarvolla.
- Olen valmis auttamaan joukkuetta kaikin tavoin mitä valmentaja haluaa, Calloway toteaa Forssan Lehdessä.
Calloway on mahdollisesti joukkueen mukana jo torstaina, kun FoA kohtaa Suomen cupin välierässä Peli-Karhut.
Kuisma tuo kokemusta nuoreen ja uudistuneeseen Honkaan.
Naisten Korisliigaan valmistautuva EBT julkaisi lisää sopimuksia, kun joukkueen luottopelaajiin viime kaudellakin kuuluneet pelaajat jatkavat joukkueessa.
Nicole Ogun, Aada Pekkalainen ja Esther Arial jatkavat ensi kaudella EBT:n riveissä. Uutena pelaajana joukkueeseen liittyy Niina Rokolampi.
Kouvottaret on solminut 1-vuotiset pelaajasopimukset Kouvot kasvattien Olivia Carpelanin ja Minttu Sydänmaanlakan kanssa. Carpelanille tuleva kausi tulee olemaan kolmas Kouvottarien paidassa. Sydänmaanlakalle kausi on ensimmäinen Kouvottarien matkassa.
BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimukset yhdysvaltalaisten Laila Lawrencen ja Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.
Vimpelin Vedon joukkue vahvistuu Pihla Jaatisella ja Silja Kankaalla.
Mette Nurminen ja Chalina Mäkelä lähtevät ottamaan seuraavia askeleita urillaan Tapiolan Hongan Naisten Korislliigajoukkueen mukana.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen viime vuonna Kosovon Superliigaa pelanneen yhdysvaltalaispelaaja Jeanae Terryn kanssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen Kouvojen kasvatin Henriikka Vähäuskin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Henriikalle seitsemäs Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa.