Grant Singleton Kataja Basketin takakentälle

6.7.2023 16:00 Korisliiga-pronssia juhlinut joensuulainen Kataja Basket on tehnyt ensimmäisen ulkomaalaispelaajakiinnityksensä syksyllä käynnistyvälle pelikaudelle 2023-24. Joukkuetta täydentämään saapuu 22-vuotias Grant Singleton, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomessa.

183-senttinen takamies valmistui viime vuonna NCAA:n kakkosdivisioonan St. Thomas Aquinas Collegesta ja käytti sen jälkeen NCAA-sääntöjen hänelle mahdollistaneen lisävuoden ykkösdivisioonan Fairleigh Dickinson -yliopistossa. Singletonin sopimus kattaa tulevan kauden.

Viime kaudella Fairleigh Dickinson eteni Northeast-konferenssin finaaliin, mikä toi paikan NCAA:n lopputurnauksen kasintaan ja sitä kautta lopputurnaukseen ja 32 parhaan joukkoon asti.

Singleton tilastoi keskimäärin 13,9 pistettä, 3,7 levypalloa, 3,4 syöttöä ja 1,9 riistoa. Hänet valittiin kolmesti konferenssin viikon pelaajaksi. Myöhemmin häntä kunnioitettiin valinnalla konferenssin kakkostähdistöön (All-NEC Second Team) sekä alueensa ykköstähdistöön (NABC Division 1 All-District 15 First Team).

– Pelaajatyyppinä Singleton on juuri sellainen jota lähdimme hakemaan. Hänen myötään meillä tulee olemaan vikkeläkinttuinen takakenttä, jolta löytyy jalkoja molempiin suuntiin. Varsinkin puolustuspäässä meidän on tarkoitus asettaa pallolle kunnon paine, Katajan päävalmentaja Petri Virtanen kommentoi seuran tiedotteessa.

– Ymmärrämme, että kun on ensimmäistä kertaa Euroopassa, saattaa eteen tulla yhtä jos toista haastetta. Toisaalta näemme, että voimme tarjota niin hänelle kuin tulevalle joukkueellemmekin ison mahdollisuuden.

Singletonin lisäksi Kataja Basketilla on pelaajasopimuksetHenri Permannon, Sebastian Lindbergin, Tuomas Hirvosen, Robin Danesin, Teemu Knihtisen ja Thomas Tumban kanssa. Virtasen apuvalmentajana jatkaa Teemu Turunen.

Asiat

 
30.7.2025 16:46 Korisliiga

Matias Rissanen jatkaa Hongassa

Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

27.7.2025 08:57 Korisliiga

Kouvot kiinnitti Roger McFarlanen

Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

25.7.2025 09:16 Korisliiga

Colin Holloway vahvistaa Kouvoja

Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.

25.7.2025 09:09 Korisliiga

Bobby Planutis tuo heittovoimaa Korihaihin

Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

22.7.2025 10:37 Korisliiga

Seagulls kiinnitti Waxlaxin ja Chukwuman

Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia