3.12.2013 21:15 Kotkalaisen Team TEHO Sportin voitto- ja tappiosaldo tasaantui tiistaina Karhuvuoren Steveco Areenalla, kun viime viikon kotiottelussaan kotkalaisia vastaan romahtanut GasTerra Flames Groningen sieppasi 77–83 (40–37)-vierasvoiton. Groningen tukki korinalustan pelin jälkipuoliskolla ja kun kotkalaisheitto ei pudonnut, vieraat saivat EuroChallengen voittotilinsä auki.
Jukka Matisen heitto upposi..
...mutta Jeffrey Robinsonin Groningen sieppasi vierasvoiton. Kuvat: Matti O. Koskinen.
Ottelun avauspuoliskolla Kotkassa nähtiin tasaista ja temporikasta koripalloa, jossa TEHO Sportin tehomiehenä kunnostautuivat hiljalleen alkukauden kuntoonsa päässyt Sharaud Curry sekä kaikkiaan viisi kolmosta säkittänyt Jukka Matinen.
Kotkalaiset lähtivät tauolle kolmen pisteen johdossa, mutta joutuivat kolmannen jakson alussa takaa-ajoasemaan, kun Groningen vei kolmeminuuttisen 11-0 ja petasi itselleen kahdeksan pisteen johdon.
Päätösjaksolla Groningen jatkoi korinalustan tukkimista, ja kun kotkalaiset eivät saaneet kolmosiaan tippumaan, hollantilaiset kasvattivat neljässä minuutissa kolmen pisteen johtonsa (58–61) yhteentoista pisteeseen (58–72) tappavan tarkalla viimeistelypelillään.
– He saapuivat Kotkaan voitottomina ja laittoivat kaiken peliin. He olivat nälkäinen joukkue ja pelasivat suurella energialla, totesi TEHO Sportin pistekuningas Sharaud Curry.
– Tiesimme heidän menevän korin alle ja se oli myös oma tavoitteemme, mutta saimme aikaiseksi vain kymmenen kahden pisteen koria. Olen pettynyt asenteeseemme tänään, kotkalaisten päävalmentaja Sami Toiviainen tiivisti.
Kotkalaisilla on jäljellä enää kaksi EuroChallengen alkusarjan ottelua. Ensi viikolla kotkalaiset haastavat Reggio Emilian vieraissa ja sitä seuraavalla viikolla hakevat revanssivoittoa Okapi Aalstarista niin ikään vieraissa.
TEHO Sport: Sharaud Curry 31/4/8 syöttöä/3 riistoa, Jukka Matinen 17/1, Chris Owens 12/10, Ryan Ayers 6/6, Timo Heinonen 4/3, Aleksi Akpaso 4/1, Ryan McDade 2/1, Joonas Lehtoranta 1/1, Samuli Vanttaja 0/0, Miki Kuusisto, Otto Kilpeläinen, Joonas Pentti.
Groningen: Cashmere Wright 15/3, Jeffrey Robinson 13/8, Jason Dourisseau 12/6, Arvin Slagter 12/4/3 syöttöä, Dan Coleman 12/2.
Kahden nukutun yön jälkeen Susijengin kapteeni Sasu Salin, 34, kertoo sisäistäneensä lauantain myöhäisillan Serbia-voiton todellisen merkityksen. Kun keskiviikon EM-puolivälierään on samaiset kaksi yötä, kapteeni toivoo joukkueeltaan samanlaista latausta ja tarkkuutta kuin Serbiaa vastaan ja suomalaisfaneilta ryntäystä Riikaan tekemään yhdessä historiaa.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on vahvistanut ensi viikolla pelattavien EM-puolivälierien otteluajat. Susijengi ja Georgia ottavat yhteen omassa puolivälieräkamppailussaan keskiviikkona 10.9. klo 17.00 alkaen.
Kaksikymmentä vuotta sitten Suomi ja Georgia pelasivat yhdessä vastakkain Euroopan B-divisioonassa. Ensi viikon keskiviikkona joukkueet kohtaavat Latvian Riiassa EM-puolivälierässä, johon Susijengi selvitti tiensä shokeerattuaan mestarisuosikki Serbian ja Georgia nujertamalla sunnuntaina olympiahopeamitalisti Ranskan.
Susijengin keskiviikon puolivälierävastustaja ratkeaa tänään sunnuntaina 7.9. Riian Xiaomi Areenalla pelattavassa neljännesvälierässä Ranskan ja Georgian välillä. Georgia on saapunut EM-kisakentille jo viime vuosista tutulla, NBA- ja Euroliiga-pelaajien tähdittämällä miehistöllään, kun taas Ranska on läpikäynyt arvokisatasolla nuorennusleikkauksen.
Lauantain myöhäisillan neljännesvälieräottelussa mestarisuosikki Serbian sensaatiomaisesti kaatanut Susijengi jatkaa EM-kisataivaltaan kolmen välipäivän jälkeen keskiviikkona, kun joukkue kohtaa puolivälierässä Riiassa Ranskan ja Georgian välisen ottelun voittajan. Liput otteluun ovat myynnissä.
EM-kisojen Round of 16 -vaiheessa Riiassa Susijengi toteutti yhden kaikkien aikojen isoimmista yllätyksistä EM-koripallohistoriassa, kun olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbia kaatui 86-92 (48-44). Susijengi eteni täten EM-puolivälieriin.
Pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisat pelataan 7.–12. syyskuuta Samokovissa, Bulgariassa. Panokset ovat kovat: turnauksen kaksi parasta joukkuetta nousee ensi kaudeksi B-divisioonaan. Suomen joukkue lähtee kisoihin uudistuneena, valmistautuneena ja kirkas tavoite mielessään.
Saman sukupolven koripallosuuruuksina Lauri Markkanen ja Nikola Jokic ovat kohdanneet toisensa jo toistakymmentä kertaa NBA- ja maaottelukentillä. Markkanen kehuu Jokicia maailman tämän hetken parhaaksi koripalloilijaksi, jonka korintekokykyäkin vakuuttavampaa on hänen kykynsä saada joukkuetoverit peliin mukaan.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA otti kesän 2015 EM-kisoissa käyttöön nykymuotoisen turnausformaatin, jossa alkulohkojen kuusitoista parasta joukkuetta asetetaan vastakkain ”kerrasta poikki”-asetelmalla pelattavissa neljännesvälierissä. Jo ensimmäinen vuosikymmen uudessa formaatissa on tarjoillut koko joukon neljännesvälierävaiheen yllätyksiä.
Tampereen EM-alkulohkon jälkeen Riiaan EM-jatkopeleihin siirtynyt Susijengi jatkaa mittelöitään maailman huippujoukkueita vastaan. Maailmanmestari Saksan jälkeen Susijengin seuraava koetinkivi on EM-neljännesvälierässä vastaan asettuva olympiapronssimitalisti ja MM-hopeamitalisti Serbia maailman parhaan pelaajan Nikola Jokicin johdolla.