Hallitseva mestari Catz ja Honka taistelevat finaalipaikasta

3.4.2013 Lappeenrannan Catz ja Tapiolan Honka muodostavat ensimmäisen välieräparin. Hallitseva Suomen mestari Catz lähtee ottelusarjaan ennakkosuosikkina. Altavastaaja Honka on kuitenkin esittänyt pudotuspeleissä erinomaisia otteita nuoresta iästään huolimatta.

Hongan Jordan Murphree valittiin SM-sarjan maaliskuun pelaajaksi. Murphree on ollut huimassa vedossa pudotuspeleissä.

Catzin takamies Anni Mäkitalo on perjantaina sivussa polvivaivan takia. Kuvat: Francois Perthuis

 Catz selviytyi välieriin päihittämällä Turun Riennon puolivälierissä voitoin 2 – 0. Lappeenrantalaiset veivät ensimmäisen ottelun Riennon terävästä alusta huolimatta selkein numeroin 85 – 68. Joukkueiden toinen kohtaaminen kului niin ikään Catzin komennossa ja välieräpaikka napsahti hallitsevalle Suomen mestarille lukemin 68 – 49.

 

Catzin parhaat pelaajat ovat olleet Jelena Reshetko sekä yhdysvaltalaisvahvistukset Chandrea Jones ja Alexandria Anderson. Kotimaisista pelaajista Lotta Aaltonen ja Hanna Vapamaa ovat olleet vahvoja paitsi runkosarjassa myös pudotuspeleissä. Joukkue näytti levypallovoimansa puolivälieräsarjassa, ja otti välieräpaikan ratkaisseessa ottelussa kokonaista 47 levypalloa.

 

Jos Catzin välieräpaikka ratkesi kohtuullisen helposti, Tapiolan Honka joutui taistelemaan omastaan kynsin hampain. Espoolaiset saivat puolivälierissä vastaansa Torpan Pojat, ja kamppailu mitalipelipaikasta kesti täydet kolme ottelua. Honka vei ratkaisevassa ottelussa pidemmän korren, ja lunasti välieräpaikkansavoittamalla ToPon lukemin 88 – 85.

 

Hongan parhaimmistoa ovat olleet naisten SM-sarjan maaliskuun pelaaja Jordan Murphree, Melissa Jeltema. Suomalaispelaajista Roosa Myllyveräjä ja Vilja Kesänen ovat olleet hyvässä vireessä. Lisäksi Emma Laaksonen on kasvattanut joukkueensa kaukoheittouhkaa. Levypalloja ovat kahmineet muun muassa Murphree, Jeltema ja Vilma Purhonen.

 

Catz kokenut joukkue - Honka nuori ja venymiskykyinen

 

Catz on kokenut joukkue ja hallitseva Suomen mestari. Honka puolestaan nuori, mutta iskukykyinen porukka. Hongan päävalmentajan Jussi Laakson mukaan pelejejä ei kuitenkaan ole ratkaistu etukäteen.

– Catz on loistava, urheilullinen sekä kurinalainen joukkue, ja meidän täytyy onnistua kaikilla pelin osa-alueilla, jos haluamme voittaa heidät. Pelejä ei kuitenkaan ole vielä pelattu, ja urheilussa voi aina tapahtua mitä vain. Siksi se on niin mukavaa, Laakso sanoo.

 

Finaalipaikka ratkeaa paras viidestä -periaatteella, mikä antaa Laakson mukaan joitakin mahdollisuuksia pelillisiin muutoksiin. Honka luottaa kuitenkin omaan pelitapaansa.

– Lähdemme haastamaan Catzin nousattamalla kurinalaisesti omaa pelitapaamme, Laakso summaa.

 

Catzin päävalmentaja Mika Haakanan mielestä otteluparissa kohtaavat kenties kaksi sarjan nopeinta joukkuetta.

– Puolustuksemme on oltava valmiina ottamaan vastustajan kovat ajot pois, Haakana sanoo.

Haakanan mukaan Honka on erinomainen joukkue, joka on jo tähän asti venynyt huippusuorituksiin. Tiukka sarja on siis luvassa.

 

Catzin Anni Mäkitalo on polvivamman takia sivussa perjantain kamppailusta. Hongan Jussi Laakso ei vielä osannut arvioida, pääseekö joukkue pelaamaan täydellä kokoonpanolla.

 

Välieräparin Lappeenrannan Catz – Tapiolan Honka ensimmäinen ottelu pelataan perjantaina 5.4. Lappeenrannan urheilutalolla klo 18.30. Finaaliin etenee ensimmäisenä kolme ottelua voittanut joukkue.

 

Lisätiedot: ottelupari Catz – Honka

Asiat

 
27.4.2026 17:17 Susijengi

Miikka Muurinen valitsi Arkansasin yliopiston

Kesän 2025 EM-kisojen Rising Star -palkinnolla palkittu ja ammattilaisuransa Partizan Belgradissa käynnistänyt Susijengin nuori tähti ja järvenpääläisen Beat Basketin kasvatti Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:han. Muurisen sai riveihinsä legendaarisen John Caliparin valmentama kestomenestyjä Arkansas.

27.4.2026 10:04 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tuloselle pronssia Slovakiassa

Helmi Tulonen pääsi juhlimaan Slovakian liigan pronssimitaleja. Lotta-Maj Lahtisen Araski pelasti sarjapaikkansa kauden päätösottelussa ja Lilli Onnela oli ilmiliekeissä Italiassa.

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

26.4.2026 19:46 Naisten Korisliiga

Peli-Karhuille toinen peräkkäinen Suomen mestaruus

Naisten Korisliigan finaalit huipentuivat melkoiseen trilleriin Helsingissä. Ottelu päättyi lopulta Peli-Karhujen voittoon 72–71, ja se vei mestaruuden otteluvoitoin 3–1.

25.4.2026 10:05 Susijengi

Viljami Vartiainen seniorikaudeksi UC Santa Barbaraan

Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ta Weber Staten riveissä pelannut Tapiolan Hongan kasvatti Viljami Vartiainen, 198 cm ja 22 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen UC Santa Barbaran riveihin Miro Littlen joukkuekaveriksi.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

24.4.2026 13:19 Susijengi

Eemeli Yalaho North Carolina Staten riveihin

Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain NCAA-liigassa pelannut jyväskyläläislähtöinen HoNsUn kasvatti Eemeli Yalaho, 203 cm ja 21 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen North Carolina Staten riveihin.

24.4.2026 09:29 Suomalaiset ulkomailla

Okku Federiko Northwesternin yliopistoon

Lupauksia herättäneen debyyttikauden Draken yliopiston paidassa pelannut Okku Federiko vaihtaa joukkuetta Yhdysvaltain NCAA-liigassa. 207-senttinen ja 21-vuotias Federiko edustaa tulevalla kaudella illinoisilaista Northwesterniä, joka on edennyt 2020-luvulla kahdesti NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen.

24.4.2026 09:12 Susijengi

Blomgrenin Mitteldeutscherille ENBL-liigan pronssia

Perttu Blomgren sai täydennystä mitalikaappiinsa torstai-iltana, kun hänen edustamansa Mitteldeutscher peittosi Pohjois-Euroopan koripalloliigan (ENBL) pronssiottelussa romanialaisen CSU Voluntarin pistein 92-76 (56-37). ENBL:n Final Four -turnaus pelattiin Mitteldeutscherin kotikaupungissa Weissenfelsissä.

24.4.2026 09:00 3x3

3x3 SM-kiertue 2026 – ilmoittautuminen on nyt auki!

Kesän kuumin koripallosesonki on aivan kulman takana – ja 3x3 SM-kiertue 2026 kutsuu jälleen joukkueesi mukaan! Luvassa on urbaania kisatunnelmaa, kovatasoisia pelejä, yleisöä ja palkintorahaa. 

Näytä lisää vastaavia