Harry Harrison palaa Huiman avuksi

17.11.2004 Aiemmilta pelikausilta tuttu amerikkalaislaituri Harry Harrison tekee paluun Suomeen ja Sparliigassa pelaavan Äänekosken Huiman vahvuuteen. Harrison edusti Huimaa edellisen kerran viime kaudella. Alkaneella kaudella hän ennätti käymään Viron pääsarjassa.

Parimetrinen ja 30-vuotias Harrison pelasi Huimassa viime kaudella 23 runkosarjan ottelua. Keskiarvoikseen hän kirjautti 14,3 pistettä ja 12,3 levypalloa sekä 3,09 syöttöä ja 2,70 pallonriistoa.  

Virossa Harrisonin pesti A. Le Coqin joukkueessa kesti seitsemän pelin ajan. Kyseisissä otteluissa hän tehtaili keskimäärin 12,9 pistettä ja otti 9,9 levypalloa.  

Harry Harrison pelasi ensimmäisen kautensa Suomessa ja Huimassa 1996-97, jolloin hän voitti sarjan levyrikuninkuuden. Sittemmin hän edustanut pääsarjatasolla Forssan Koripoikia, karkkilalaista Team Componentaa sekä uudelleen Huimaa.  

Huiman paidassa Harrison esiintyy jo keskiviikon (17.11.) Sparliiga-kierroksella, jolloin Äänekoskelle saapuu vieraaksi KTP Basket Kotkasta. Huimalla on entuudestaan riveissään amerikkalaiset Gary Brandon ja Jeremiah Johnson. Joukkue pitää ainakin toistaiseksi vahvuudessaan koko amerikkalaiskolmikon, josta se peluuttaa kahta kerrallaan Sparliigan otteluissa. Keskiviikkona Harrisonin rinnalla pelaa Johnson.

Äänekosken joukkue voi vahvistua vielä ennen joulutaukoa. Kotimaisesta kaartista loukkaantuneina koko kauden olleiden Tero Rantanivan ja Antti Siimeksen synkät syksyt näyttävät vihdoin valoisimmilta. Rantaniva on aloittanut jo kevyen lajiharjoittelun jalkapohjan jännevamman jäljiltä. Siimeksen murtunut jalka on luutunut, joten hänkin on toipumassa hyvää vauhtia tositoimiin. Parhaimmillaan kaksikko nähdään pelikentillä jo ennen joulutaukoa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/
 
11.3.2026 20:27 Korisliiga

Sijanousua hakeva Honka taivutti Vilppaan – jatkosarjavoiton varmistaneet salolaiset pelaavat ilman panosta

Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.

10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

Näytä lisää vastaavia