HBA:n Nea Kuisma siirtyy HyPoon

28.11.2018 15:38 HyPon naisten Korisliigan joukkue saa uuden vahvistuksen rosteriinsa, kun HBA:n Nea Kuisma siirtyy joukkueeseen loukkaantuneen Silja Kiiskiseen tilalle.

Nea Kuisma astuu suuriin saappaisiin siirtyessään HyPon korinaluspelaajaksi. Kuva: Ville Vuorinen.

HyPon sentteri Silja Kiiskisellä on todettu alaraajavamma, joka vaatii leikkaushoitoa. Kiiskisen roolia HyPon naisten joukkueessa tulee paikkaamaan Nea Kuisma (183/19), joka siirtyy joukkueeseen HBA:sta. Kuismalle on ehtinyt karttua naisten Korisliigan lisäksi kokemusta myös nuorten maaotteluista. HyPon päävalmentaja Miikka Sopanen kertoo Kuisman istuvan joukkueen palettiin erinomaisesti. 

– On todella sääli, että Siljan kausi jää kesken vamman vuoksi, hän on pelannut upeasti syksyn ja ollut meille tärkeä palanen. Näin se urheilun raadollinen puoli nostaa päätään. Onni onnettomuudessa on kuitenkin se, että saamme Siljan paikkaajaksi erinomaisen pelaajan. Nealla on jo mittavasti kokemusta sekä nuorten maaotteluista, että Korisliigasta, ja nyt hän pääsee kilpailemaan Suomen mestaruudesta aikuisten kanssa. Sekä pelaajana, että persoonana Nea istuu palettiimme loistavasti, joten sisäpelimme on hyvässä kunnossa jatkossakin, joukkueen valmentaja Miikka Sopanen kommentoi.

HBA:n päävalmentaja Pekka Salmisen mukaan Kuismalla on pelaajana täydet valmiudet siirtyä eteenpäin kesken kauden.

– Meillä HBA:ssa tehtävänä on antaa pelaajille valmiudet siirtyä eteenpäin. Nea on näiden vuosien aikana tehnyt valtavasti töitä ja ollut erinomainen ja esimerkillinen urheilija. Hän on valmis siirtymään eteenpäin ja onnittelenkin sekä Neaa, että Pontevaa erinomaisesta ratkaisusta.

Kuisman ensiesiintyminen HyPon pelipaidassa tapahtuu keskiviikkona 28.11. klo 18:30 naisten Korisliiga-ottelussa HyPo-Kouvottaret.

 

 
28.1.2026 14:43 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja Jeanae Terry: ‘’Voittoputki kertoo siitä, kuinka laadukas ja monipuolinen joukkue meillä on’’

Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.

24.1.2026 19:30 Naisten Korisliiga

EBT kaatoi Peli-Karhut - Vedon voittoputkelle jatkoa Helsingissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.

23.1.2026 20:16 Naisten Korisliiga

Huima päätösjakso takasi HBA:lle voiton

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.

19.1.2026 13:37 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei palaa ToPoon

Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.

18.1.2026 17:40 Naisten Korisliiga

HBA haki vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.

17.1.2026 20:34 Naisten Korisliiga

EBT ja PeKa kotivoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.

16.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Kouvottaret piti BC Nokian kurissa

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.

14.1.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voittoon Vehka-Ahon johdolla

Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.

13.1.2026 20:55 Naisten Korisliiga

Hongalle kotivoitto vahvan avauspuoliajan ansiosta

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.

10.1.2026 20:18 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja BC Nokia kotivoittoihin

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.

Näytä lisää vastaavia