Helsinki Seagulls nappasi seurahistoriansa ensimmäisen Korisliiga-mestaruuden

16.5.2023 21:50 Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen kuudes finaaliottelu päättyi lukuihin 91–66 ja Seagullsin mestaruuteen.

Helsinki Seagulls on Korisliiga-mestari 2023. Kuva: Veera Suihko / Korisliiga

Helsinki Seagulls sai kotikentällään Töölön kisahallissa niin räjähtävän alun otteluun, ettei Kauhajoki pystynyt sitä enää kunnolla haastamaan, vaikka petrasikin pelin varrella huomattavasti. Miesten Korisliiga-finaalien kuudes peli päättyi loppunumeroin 91–66, ja näin ollen Seagulls pääsi juhlimaan seurahistoriansa ensimmäisiä kultamitaleja.

Finaalien arvokkaimpana pelaajana palkittiin Seagullsin entinen kauhajokelainen René Rougeau, joka paukutti ottelussa taululle järisyttävät lukemat 16 pistettä, 13 levypalloa, kuusi koriin johtavaa syöttöä ja kaksi torjuntaa. Jeffrey Carroll puolestaan oli voittajien kovin pistetykki 24:llä.

Jeffrey Carroll oli ratkaisevan finaaliottelun pistekuningas. Kuva: Veera Suihko / Korisliiga

Kotimaisista joukkuetovereista erinomaisesti pärjäsivät muiden muassa Lassi Nikkarinen, jolle merkittiin 16 pistettä ja seitsemän syöttöä, sekä ensimmäistä mestaruuttaan vihdoin juhlimaan päässyt Korisliiga-veteraani Antti Kanervo.

– Moni joukkueesta meinasi aloittaa juhlimisen jo muutamaa minuuttia liian aikaisin, ja itse yritin lähinnä rauhoitella, että ei vielä, ettemme munaa tätä hommaa. Mutta siinä kohtaa, kun Lassi heitti kolmosen, jolla menimme yli 20 pisteen johtoon, niin kyllähän siinä kohtaa purkautui aikamoisia tunteita ulos meistä kaikista, Kanervo sanaili ottelun jälkeen.

– Teimme koko kauden todella sitoutuneesti töitä, ja kaikki uskoivat toisiinsa. Matkan varrella teimme paljon virheitä mutta myös opimme niistä, lisäsi Nikkarinen.

Hopeamitalit pokanneen runkosarjavoittaja Kauhajoen kovimmat tilastomiehet illan ottelussa sen sijaan olivat Severi Kaukiainen 16 pisteellä ja seitsemällä syötöllä sekä Jaye Crockett 16 pisteellä ja yhdeksällä levypallolla.

Kauhajoen päävalmentaja Janne Koskimies kommentoi lopputulosta:

– Pettyneet ovat fiilikset. Tämä joukkue on rakennettu sillä selkeällä tavoitteella, että tänä vuonna voitamme mestaruuden. Seagulls on tehnyt määrätietoisesti töitä, ja niillä eväillä, joilla pystyimme heidät viime vuonna voittamaan, emme pystyneet enää.

Ottelutilastot

Henkilöt

 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia