6.5.2020 08:37 Viime kaudella Korihaita edustanut Ventoniemi ja lahtelaisseura ovat solmineet 2+1-mittaisen sopimuksen.
Ventoniemi oli yksi Korihaiden parhaimmista pelaajista viime kaudella. Kuva: Ville Vuorinen
207-senttinen sentteri siirtyi neljän yliopistovuoden jälkeen Korisliigaan viime kaudeksi. Ventoniemi tilastoi Korihaiden paidassa 8,9 pistettä ja 5,4 levypalloa ottelua kohden.
85 nuorten maaottelua ja 10 haastajamaajoukkueen ottelua pelannut Ventoniemi pelasi yliopistokoripalloa Patrick Henry Community Collegessa sekä University of West Floridassa ennen siirtymistään takaisin kotimaahansa.
- Todella hyvät fiilikset sopparista. Oli upeeta nähdä, kuinka paljon kiinnostusta ja vaivaa Lahti näki mun eteen. Haussa oli ammattimainen ympäristö, jossa voin jatkaa kehittymistä ja olen varma, että sen myös tämä organisaatio tarjoaa. Alusta asti koripallolliset kuviot tehtiin mulle todella selkeiksi, joka vaan vahvisti ja toi varmuutta lopulliseen päätökseen. On tosi siistiä päästä tekemään yhteistyötä organisaation kanssa, jonka halu kehittyä näkyi jo rekrytointi vaiheessa, kommentoi Henri Ventoniemi seuran tiedotteessa.
- Henri on jo nyt todellinen profiilipelaaja, vaikka hänen parhaat vuotensa ovat vielä edessäpäin. Henrillä tulee olemaan todella merkittävä rooli paletissamme puolustuksen lukkona ja hyökkäyksen keskuspalasena. On todellinen win-win, että emme nyt tarvitse ulkomailta sentteriä, mikä toisaalta palvelee Henrin kehitystä. Hän tulee Vesan kanssa muodostamaan fyysisen duon, joka voi jopa ajoittain pelata samaan aikaan kentällä. Kun meillä on riittävästi syvyyttä ja kokoa, kenenkään ei tarvitse pelata liian isoja minuutteja, vaan jokainen kentällä vietetty minuutti valmistaa kohti kansainvälisillä kentillä vaadittavaa intensiivisyyttä. Odotan innolla sitä, että pääsemme auttamaan häntä kohti maajoukkuetta ja kansainvälisiä huippuliigoja. Se pitää sisällään lajitaitoja, fysiikkaa, taktiikkaa ja henkisiä ominaisuuksia, avaa päävalmentaja Pieti Poikola.
Lahti Basketballilla on sopimukset Henri Ventoniemen, Vesa Mäkäläisen, Arttu Saarijärven, Ali Ahola, Alex Campbellin ja päävalmentaja Poikolan kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?