28.4.2020 08:39 Severi Kaukiainen on tehnyt jatkosopimuksen kouvolalaisseuran kanssa. Aapeli Syrjämäki siirtyy Kouvolaan HBA-Märskystä.
21-vuotiaalle Kaukiaiselle tuleva kausi on neljäs Kouvoissa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Kaukiaisen sopimus on kestoltaan vuoden mittainen. Viime kausi oli tilastoiden valossa uran paras 185-senttiselle takamiehelle. Kaukiainen teki keskiarvoikseen 8,8 pistettä ja tarjoili 4 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden.
- Hyvä fiilis jatkaa Kouvoissa. Kouvolassa on tullut kehitystä tasaisesti ja tavoitteena on kehittyä edelleen, uskon että juuri Kouvot on paras paikka siihen, Kaukiainen kertoo seuran tiedotteessa.
Joukkueen päävalmentaja Tuomas Oja on mielissään Kaukiaisen jatkosopimuksesta.
- Erittäin hienoa, että Severi jatkaa meillä. Kyseessä on hyvin harjoitteleva fiksu nuori mies, jonka uskon ottavan pelillisesti ison askeleen eteenpäin ensi kaudella, Oja avaa.
21-vuotias ja 214-senttinen Aapeli Syrjämäki pelasi kolme edellistä kautta miesten I divisioona A:ta HBA-Märskyssä. Viime kaudella HyPo-kasvatti taituroi keskiarvoikseen 7,6 pistettä ja 3,2 levypalloa.
- Aapeli on mielenkiintoinen iso pelaaja, jolla on potentiaali korkealla. Laadukkaan jokapäiväisen toiminnan ja harjoittelun kautta hänellä on mahdollisuus ottaa isojakin askeleita kohti omaa huipputasoaan, Oja kertoo.
Kouvojen pelaajasopimukset tulevalle kaudelle: Teemu Knihtinen, Vili Nyman, Severi Kaukiainen, Oscar Storgård, Joel Mäntynen, Henri Permanto, Kalle Kalin, Ilmari Toikkanen ja Aapeli Syrjämäki.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.