Honka nousi Korisliigan kärkeen

24.10.2008 Espoon Honka nousi Korisliigan kärkeen tasapistein Namika Lahden kanssa otettuaan liigan ainoassa perjantain pelissä kotivoiton KTP-Basketista pistein 79-69 (42-37). Espoolaisvoitto tuli siitä huolimatta, että Jukka Matinen joutui jättämään pelin väliin pohjevamman vuoksi.

Pelin ensimmäinen vartti eteni kotkalaisjohdossa, kunnes Honka kipusi taukojohtoon.

KTP johti pitkään kolmattakin jaksoa ja hetken vielä viimeistäkin neljännestä, kunnes Honka sai jakson alussa voittovaihteen päälle. Honka karkasi ratkaisevaan johtoon vietyään pariminuuttisen 10-0.

Viikon aikana jo neljännen pelinsä pelanneen Hongan teho lepäsi yhdysvaltalaiskolmikon varassa, kun Ben Perkins heitti 28 pistettä, Akeem Scott 25 ja Monte Cummings 12 pistettä.

- Tämä oli rankan viikon jälkeen hieno palkinto koko joukkueelle, josta voin olla todella ylpeä, iloitsi Hongan valmentaja Mihailo Pavicevic.

Kauden toisen tappionsa kärsineen KTP:n tasaisen kvartetin muodostivat Damon Williams 16 pisteellä sekä 12 pistettä mieheen tehneet Ville Mäkäläinen, Nanayaw Awuah Addae ja Steve Smith.

- Honka on tällä hetkellä Suomen paras joukkue, jolle ei ole häpeä hävitä, vaikka siltä puuttuikin kokenut kapteeni, totesi KTP:n valmentaja Miikka Sopanen.

Matinen joutuu seuraamaan myös seuraavat Hongan pelit kentän laidalta.

- Tunsin keskiviikkona ToPo-ottelun alussa terävää kipua oikean jalan pohkeessani, mutta pystyin pelaamaan ottelun loppuun asti. Magneettikuvasta ilmeni, että pohkeessa on pieni repeämä. Toipuminen tällaisesta vammasta vienee kolmisen viikkoa, kertoi Matinen.

(STT – Koris.net) 

Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

Näytä lisää vastaavia