Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

9.7.2025 09:58 Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

Kaudella 2023-2024, kun BC Nokia juhli seurahistorian ensimmäistä Suomen mestaruutta, Boman pelasi 41 ottelussa ja teki hieman vajaan 11 minuutin peliajalla keskiarvoksi 4,7 pistettä ja 1,3 levypalloa. Tuolla kaudella Boman upotti kakkoset 50 % ja kolmoset 35,8 % tarkkuudella.

- Olen tosi kiitollinen tästä mahdollisuudesta päästä pelaan ja kehittymään Karhubasketissa, Boman kertoo Karhubasketin tiedotteessa.

- Olen kuullut paljon hyvää organisaatiosta. Kauhajoella on upeat fanit, joten en malta odottaa, että pääsen laittamaan oranssin pelipaidan päälle ja takaisin pelikentälle, Boman kertoo iloisena.

BC Nokian Koriliigamiehistön lisäksi Boman on pelannut BC Nokian ja Raholan divisioona B:n joukkueessa. Kaudella 2022-2023 pelejä tuli 19 kappaletta ja peliaikaa niissä runsaat 32 minuuttia (23/8,5/2,3). Kaudella 2023-2024 divari B:n pelejä tuli neljä kappaletta, noin 24 minuutin peliajalla (12,5/6,3/4,8).

Ennen viime kautta (2024-2025) Boman kärsi pahan alavartalovamman, joka piti miehen sivussa koko kauden. Kuntoutus on ollut pitkä ja siihen kiinnitetään tarkkaa huomiota myös Kauhajoella, eikä paluuta pelikentälle kiirehditä.

- Hugo tekee vaiheittain paluuta vakavan polvivamman jälkeen ja tavoite on saada hänet mukaan viisi vastaan viisi harjoituksiin loka-marraskuun aikana, päävalmentaja Janne Koskimies kertoo aikataulusta.

- Luonnollisesti tulevan kauden tavoite on rakentaa itseluottamusta ja suorituskykyä mahdollisimman korkealle tasolle ilman suurempia takapakkeja. Hänellä on kova halu tulla Kauhajoelle pelaamaan, nyt vaan pitää olla malttia kuntoutuksen loppuvaiheessa.

Kauhajokisilla on nyt voimassa olevat pelaajasopimukset Hugo Bomanin, Juuso Salmen, Antti Ahosen, Oliver Kandénin, Kalle Koivusen, Aamos Laavaisen ja Fiifi Aidoon kanssa. Valmennuksesta vastaavat Janne Koskimies ja Risto-Matti Rousku.

Henkilöt

 
6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

Näytä lisää vastaavia