HyPo jatkoaikavoittoon ensimmäisessä välierässä

2.4.2016 Hyvinkäällä nähtiin jännitysnäytelmä, kun Hyvinkään Ponteva ja Forssan Alku polkaisivat välieräsarjan käyntiin. Lopulta kotijoukkue oli jatkoajan jälkeen vahvempi lukemin 70-63 (32-35) ja nappasi ottelusarjan ensimmäisen osaottelun voiton.

Salomaa johdatti Hyvinkään jatkoaikavoittoon ensimmäisessä välierässä lähes 700-päisen kotiyleisön edessä. Kuva: Kai Kilappa.

Vierasjoukkue sai matkarasituksen karisteltua jaloistaan jo alkulämmittelyn aikana, sillä ensimmäinen neljännes kirjattiin forssalaisille luvuin 14-20, vahvasti ottelun aloittaneen Candice Warthenin (25/11/5 syöttöä) johdolla. Toisella jaksolla HyPo otti ohjakset käsiinsä, muttei onnistunut kuromaan eroa umpeen puoliaikaan mennessä.

Puoliajan jälkeen Alku kasvatti eron parhaimmillaan jo 12 pisteeseen, mutta päätösjakson viimeinen kaksi ja puoli minuuttia oli HyPon näytöstä. Jael Freixanetin (8/5) ja Titta-Riina Lepistön (13/8) kolmoset toivat emännät iskuetäisyydelle ja vain kolme sekuntia ennen loppua Lepistö onnistui tasoittavassa kahden pisteen heitossa, joka toi Pontevan tasoihin ja vei ottelun jatkoajalle.

Jatkoaika oli kotijoukkueen ja etenkin Henna Salomaan (23/8) hallintaa, eikä FoA saanut peliään aikaisemmin ottelussa nähdylle tasolleen, vaan hyvinkääläiset pääsivät juhlimaan voittoa.

- Hyvä nousu jälleen kerran. Pitkä ralli on tulossa ja vasta ensimmäinen etappi on ohi. Tiistaihin pitää valmistautua todella huolella, HyPo-luotsi Tero Niskanen summasi.

Lisätiedot: Ottelutilastot

Henkilöt

 
24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

8.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa voiton päässä finaaleista

Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.

7.4.2025 12:45 Naisten Korisliiga

EBT:n Erika Mace naisten Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.

6.4.2025 21:05 Naisten Korisliiga

Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon

Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.

Näytä lisää vastaavia