Ilkka Vuori antoi 700. koriinjohtaneen syöttönsä Korisliigassa

29.1.2015 Namika Lahden Ilkka Vuori antoi keskiviikkoisessa Korisliiga-ottelussa Kouvoja vastaan viisi koriinjohtavaa syöttöä. Samalla hän ylitti kaikkina aikoina 700 syötön rajapyykin runkosarjassa.

Ilkka Vuori on kivunnut Korisliigan kaikkien aikojen syöttötilastossa jo sijalle 21. Kuva: Francois Perthuis.

Tarkalleen Vuorella on nyt koossa syöttöjä 701, joka oikeuttaa kaikkien aikojen tilastossa 21. sijalla. Kun Vuorella on menossa 10. liigakausi ja takana 269 runkosarjapeliä, niin ottelukohtaiseksi keskiarvoksi muodostuu 2,6. Yhden ottelun ennätys on yhdeksän syöttöä.

29-vuotiaalla Vuorella on tililleen SM-kulta vuodelta 2009 ja lisäksi kaksi SM-hopeaa. Nuorten maaotteluja hän on pelannut 61.

Lisätiedot: Ilkka Vuori

Henkilöt

Asiat

 
25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

22.4.2025 12:10 Korisliiga

Korisliigan finaalien 2024-2025 erotuomarit valittu

26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

11.4.2025 20:17 Korisliiga

Seagulls vei sarjan katkolle – Vilpas kaatui isolla piste-erolla

Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.

Näytä lisää vastaavia