Jarekious Bradley palaa Kataja Basketiin

28.7.2019 16:15 Katajan mestaruuskevään 2017 takuumies Jarekious Bradley palaa Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella, joka sisältää koeajan.

Bradley oli tärkeä palanen Katajan kevään 2017 mestarijoukkuetta. Kuva: Ville Vuorinen

Kausina 2016-17 ja 2017-18 tutuksi tullut yhdysvaltalaisen Southeast Missouri State -yliopiston kasvatti Jarekious Bradley palaa Joensuuhun. Nyt viidettä ammattilaiskauttaan aloittelevalta 28-vuotiaalta ja 196-senttiseltä laiturilta odotetaan jatkoa SM-kultakevään 2017 jälkeen voimakkaassa nousussa olleelle uralleen. 

Bradley oli pudotuspeleissä Katajan mestarijoukkueen paras pistemies ja samalla myös sen tehokkain pelaaja. 17,3 pistettä, 6,1 levypalloa ja 1,6 riistoa sekä teholuku 18,6 auttoivat laituria urallaan eteenpäin ja hänen tiensä vei kesällä 2017 Saksan pääsarjaan.

Paluu Suomeen tapahtui joulukuussa 2017. 17 Korisliiga-ottelussa hän ehti kirjauttaa tilastot 14,4 pistettä, 5,8 levypalloa, 1,1 syöttöä ja 1,4 riistoa ennen kauden päättänyttä loukkaantumista.

Loukkaantumisen jälkeen paluu pelikentille tapahtui kuluneen vuoden tammikuussa, kun Bradley teki loppukauden mittaisen sopimuksen Saksan kakkostasolla (Pro A) pelanneen White Wings Hanaun kanssa. 

Bradleylle 9 ottelussa peliaikaa tuli keskimäärin 14 minuuttia, jolloin pistekeskiarvokseen jäi 4,8, levypallokeskiarvoksi 2,2.

– ”JB” on molemmilla kerroilla täällä ollessaan osoittanut, että on mies paikallaan. Kyseessä on monipuolinen pelaaja, joka pystyy antamaan meille vaihtoehtoja myös puolustussuuntaan, Sten kommentoi seuran tiedotteessa.

– Tiedostamme, että viime kautensa oli vaikea ja tämän vuoksi halusimme sopimukseen myös koeajan. Olemme ”Peten” (apuvalmentaja Virtanen) kanssa kumpikin JB:n kanssa keskustelleet ja hän on tästä mahdollisuudesta Katajan kanssa paitsi erittäin otettu myös valmis näyttämään, että osaa edelleen pelata, Sten jatkaa.

Bradleyn sopimus kattaa kauden 2019-20 ja siinä oleva koeaika kestää 22. syyskuuta saakka.

Kataja Basketilla on sopimukset Fiifi Aidoon, Joni Herralan, Valtteri Leppäsen, Valtteri Mervolan, Jarekious Bradleyn, Aapeli Alasen, Matias Ojalan ja Samuli Vanttajan kanssa. Joukkueen valmennuksessa jatkavat Juha Sten ja Petri Virtanen.

 

Henkilöt

 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia