1.8.2012 Korisliigaa pelaava Uudenkaupungin Korihait on pestannut ensi kauden päävalmentajakseen Jarmo ”Jarkki” Laitisen. 58-vuotias Laitinen on pitkän linjan koripallomies, jolla on takanaan pitkä ura niin pelaajana kuin valmentajana.
Jarmo "Jarkki" Laitinen palaa liigavalmennuksen pariin sapattivuoden jälkeen. Kuva: Kimmo Metsälä.
Laitinen piti valmennuksesta sapattivuoden, mutta palaa nyt takaisin pääsarjajoukkueen ruoriin uudella innolla.
– Erittäin hyvillä mielin ollaan, kun kaikki sopimuksen yksityiskohdat saatiin sovittua. Kyllä sormet syyhyää jo päästä aloittamaan kautta Uudessakaupungissa, Laitinen kommentoi Korihaiden tiedotteessa.
Laitinen aloitti pääsarjavalmentajana vuonna 1985 lopetettuaan pelaajauransa vuotta aiemmin. Laitinen on ehtinyt valmentaa pääsarjatasolla Tampereen Pyrintöä/Pyrbasketia, Kisa Nokiaa sekä viimeiseksi Lappeenrannan NMKY:a.
Laitinen pelasi pääsarjassa 11 kautta vuosina 1970–84. Vuodet 1974–77 Laitinen vietti Yhdysvalloissa Brigham Youngin yliopistossa. Suomessa Laitinen edusti Helsingin NMKY:a, Tapiolan Honkaa ja Tampereen Pyrintöä pelaten myös 60 miesten maaottelua.
Korihailla on voimassa pelaajasopimukset kaudesta 2012/13 Villematti Kopion, Mikael Herbertin, Pyry Rainamaan, Petri Heinosen, Mikko Jalosen sekä Niko Malisen kanssa. Seura neuvottelee paraikaa amerikkalaispelaajien kanssa. Laitisen apuvalmentajat tulevat paikallistasolta.
Korihaiden toiminnanjohtaja Tom Westerholmin siirtyessä uusiin tehtäviin on Korihait uudistanut organisaatiotaan. Liigajoukkueen toiminnasta vastaa joukkueenjohtaja Mikko Frimodig ja ottelutapahtumista Harri Lehtonen. Seuran jakelutoiminnan ottaa vastuulleen Tero Kutila, junioritoiminnan puolestaan juniorijaoston puheenjohtaja Marita Frimodig. Hallinnosta ja vt. Toiminnanjohtajan tehtävistä vastaa johtokunnan puheenjohtaja Juhani Kluuskeri.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.