24.11.2023 20:47 Miesten Korisliigan otteluvoitot merkittiin Kobrille ja Helsinki Seagullsille.
Taz Sherman (kesk.) pelasi näyttävästi Kobrien voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kobrat pisti tuulemaan vieraillessaan Nokialla. Näätäisännät taipuivat lapualaisille käärmeille luvuin 74–91.
Suurimman palan Kobrien pisteistä, 37, merkkautti heittävä takamies Taz Sherman, joka osui muun muassa kuusi kertaa yhdeksällä yrityksellä kaaren takaa. Korinalusta putsasi joukkuetoveri Anthony Roberson, joka tilastoi 18 pistettä, kymmenen levypalloa ja kolme torjuntaa.
Tuloksesta huolimatta Nokia pitää kuitenkin yhä hallussaan Korisliigan sarjataulukon toiseksi korkeinta sijaa. Joukkueen vahvin lenkki illan tappiossa oli Both Gach, jolle kirjattiin 24 pistettä ja yhdeksän levypalloa.
Päävalmentaja Greg Gibson puolestaan kommentoi ottelua Ruudun haastattelussa:
– Meidät lyötiin tänään. Emme pystyneet vastaamaan iskuun, ja he tuhosivat meidät levypallopelissä. Puolustus on meille ylpeysasia, ja se alkaa kovuudesta, ja se kovuus puuttui meiltä täysin. Jos emme hallitse levypallopeliä, olemme surkeita toisessakin päässä.
Helsinki Seagulls määräsi kaapin paikan tasaisen varmalla joukkue-esityksellä vieraillessaan Kouvolassa. Otteluisäntä Kouvot taipui 76–105.
Seagullsin pelaajista viisi ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin: Mar'Qualen Grant keräsi 23, Shavon Coleman 17, Rene Rougeau 15, Okko Järvi 13 ja Chuba Ohams kymmenen.
Kouvojen puolella sen sijaan kaksinumeroisille ylsi ainoastaan kaksi: Henry Boyd 15:llä ja Joel Mäntynen järisyttävällä 37:llä. Lisäksi Mäntyselle merkittiin seitsemän levypalloa. Pistemäärä oli hänen uraennätyksensä, mutta saavutusta varjosti ottelutappio.
Voittajajoukkue Seagullsin päävalmentaja Vesa Vertiokin viittasi asiaan Ruudun haastattelussa:
– Hieno peli Joel Mäntyseltä. Emme saaneet mitään otetta häneen ensimmäisellä puoliajalla ja jouduimme tauolla keskustelemaan sitä kopissa. Toisella puoliajalla se meni meidän osaltamme paremmin, vaikka loppua kohden heittomme eivät enää uponneetkaan yhtä hyvin kuin alussa. En näe silti isoa ongelmaa, sillä paikat pitää käyttää.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.