28.8.2024 09:58 Pitkän pelaajauransa taannoin päättänyt Jouko Järvinen vahvistaa alkavalla kaudella Korisliiga-paluun tekevän Tapiolan Hongan valmennusta.
Kuva: Tapiolan Honka
- Jamarin korvaajan löytäminen tuntui aluksi erittäin vaikealta tehtävältä. Sitten mieleen juolahti seuramme entinen pelinrakentaja Jokke, jonka erityisvahvuuksia peliuralla oli pelin johtaminen sekä järkyttävän kova voiton tahto, seuran toiminnanjohtaja Anne Eklund kertoo seuran tiedotteessa.
Päävalmentaja Aapo Heinonen innostui ja halusi ehdottomasti saada Järvinen aisaparikseen. Kesän aikana käydyt keskustelut lisäsivät yhteisen sävelen sointia ja kun käytännön asiat saatiin sovittua oli valmennusstaffi kasassa.
- Valmentaminen on aina kiinnostanut ja pointtina pelatessa tulee varmasti myös peliä mietittynä usein hieman valmentajamaisesti. Aapo kysyi mun kiinnostusta valmentamiseen ensimmäisen kerran yli viisi vuotta sitten ja vastasin, että mieluummin pelaan vielä kun voin. Aapo sanoi, että ymmärtää ja palaa asiaan siinä vaiheessa kun en enää pelaa. Keväällä kun pistin kilpakoristossut naulaan niin kuukautta myöhemmin Aapo soitti ja kysyi kiinnostusta liittyä staffiin. Siinä mielessä voi sanoa että Aapo on sanojensa mittainen mies! Useampi viikko tuli mietittyä asiaa ja sparrattua perheen, ystävien ja työnantajan kanssa ja lopulta kokonaisuus näytti sellaiselta että oli mahdollista ottaa haaste vastaan, Järvinen kommentoi.
Järvinen edusti Honkaa I divisioona A:ssa sekä B:ssä. Lisäksi hän pelasi Korisliigassa seitsemän kauden ajan edustaen Kouvoja, LrNMKY:tä, Seagullsia ja Espoo Unitedia.
- Minua motivoi edelleen suuresti oppia aina lajista uutta, mutta etenkin valmennuksen inhimillinen puoli. Miten saada oma viesti siirrettyä eteenpäin ja miten saada ryhmä yksilöitä pelaamaan aidosti joukkueena. Valmentamisessa on kyse siitä, että pystyy omasta roolistaan käsin auttaa joukkueettaan kehittymään ja sitä kautta saavuttamaan voittoja. Uskon, että pystyn tarjoamaan apuja kokeneemmille pelaajille mutta etenkin auttamaan nuoria motivoituneita ja lahjakkaita pelaajia, joita joukkueessa riittää, Järvinen kommentoi.
Miesten joukkueen huoltajana ja hierojana jo kaksi kautta toiminut Antoine Haddad vastaa alkavalla kaudella aiempien töiden lisäksi pelaajien fysiikkavalmennuksesta.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.