Juho Lehtoranta siirtyy Kobriin

10.8.2019 17:28 Lapualaisseura on solminut yksivuotisen sopimuksen viime kaudella KTP-Basketia edustaneen 30-vuotiaan Juho Lehtorannan kanssa.

Juho Lehtorannan palkintokaapista löytyy yhden Suomen mestaruuden lisäksi yksi SM-hopea ja kolme SM-pronssia. Kuva: Ville Vuorinen

Kobrat vahvisti suomalaisosastoaan, kun 543 Korisliiga-ottelun kokemuksen omaava Juho Lehtoranta siirtyy Lapualle ensi kauden kattavalla sopimuksella. 195-senttinen KTP:n kasvatti viihtyy mieluiten laiturin paikalla. 

Lehtoranta voitti viime kaudella KTP-Basketin paidassa SM-pronssia. 33 ottelussa hän pelasi keskimäärin vajaat 15 minuuttia, jossa hän viimeisteli 4,2 pistettä ja 2,2 levypalloa ottelua kohden. 

Toissa kaudella Kauhajoen Karhu Basketin riveissä Lehtoranta juhli Suomen mestaruutta. Lisäksi palkintokaapissa on toinenkin pronssi Kotkan paidassa sekä hopea- ja pronssimitalit Joensuun Katajan paidassa. Juho on myös pelannut 55 nuorten maaottelua sekä 10 maaottelua miesten haastajamaajoukkueessa.

- Juhon mukana saadaan rutkasti kokemusta europelejä myöden. Juho tuo meille paljon heittovoimaa ja mikä parasta hän pystyy pelaamaan useita eri pelipaikkoja. Loukkaantuminen pilasi viime kauden ja uskon, että Juholla on vielä parhaat vuodet pelaajana edessäpäin, päävalmentaja Ville Turja kertoo seuran nettisivuilla.

Kobrilla on aiemmat sopimukset Jussi Turjan, Lauri Toivosen, Antto Nikkarisen, Julien Lewisin ja Jordan Cappsin kanssa.

Henkilöt

Asiat

 
16.5.2025 11:24 Korisliiga

Kion Williams jatkaa ensi kaudella Pyrinnössä

Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.

13.5.2025 14:02 Korisliiga

BC Nokian jatko Korisliigassa vaakalaudalla

BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.

12.5.2025 12:37 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen päävalmentajana

Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

2.5.2025 16:05 Korisliiga

Pyrintö ja Erik Muhonen sopimukseen

Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027. 

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

Näytä lisää vastaavia