Jyri Lehtonen jatkaa Kouvojen päävalmentajana

22.12.2021 10:02 Kouvot tiedottaa, että päivän syntymäpäiväsankari, päävalmentaja Jyri Lehtonen, jatkaa pestiään myös kaudella 2022–23.

Jyri Lehtonen on Kouvojen palkittu ja pitkäaikainen valmentaja. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Kouvot kertoo, että miesten Korisliiga-joukkueen päävalmentajaksi tälle kaudelle palannut Jyri Lehtonen on sopinut valmentavansa seuran edustusjoukkuetta myös ensi kaudella.

Kausina 2015–16 ja 2018–19 Korisliigan vuoden valmentajaksi valittu Lehtonen luotsasi joukkuetta ensimmäisen kerran jo kaudella 2010–2011. Sitä ennen hän oli ehtinyt toimia samassa roolissa Uudenkaupungin Korihaissa. Kaudella 2015–16 Kouvot voitti Lehtosen johdolla seuralle neljännen Suomen mestaruuden.

Tänään 48-vuotissyntymäpäiväänsä viettävä Lehtonen edusti pelaajavuosinaan Suomea 82 miesten maaottelussa, joiden joukkoon lukeutui myös vuonna 1995 Kreikassa pelattu EM-lopputurnaus. Suomen pääsarjassa hänen saavutuksiinsa kuuluvat muun muassa suomalaisen pelaajan yhden ottelun piste-ennätys – 66 pistettä – ja 11. sija kautta aikojen syöttötilastossa, vaikka hän viettikin useita kausia ulkomailla Euroopan huippusarjoissa, kuten Ranskassa ja Saksassa.

– Tuntuu luonnolliselta jatkaa kauan sitten alkanutta projektia. Iisakin kirkkoahan tässä rakennellaan. Tämä kausi on alkanut tuloksellisesti hyvin. Sarjapaikka on varmistettu, ja pleijaripaikka käsien ulottuvilla. Nuoriso harjoittelee hyvin ja pääsee kokeilemaan rajojaan kolmella eri sarjatasolla. Henkilökunta ympärillä tukee pyyteettömästi päivittäistä tekemistä, Lehtonen kommentoi.

Henkilöt

 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia