Kaaresvirralle 300. ottelu, Foremanille 400. torjunta

20.3.2008 Korisliigan keskiviikkoisella kierroksella nähtiin kaksi tilastollista rajapyykin saavutusta. Kouvojen Samu Kaaresvirta pelasi 300. runkosarjaottelunsa ja Joensuun Katajaa edustava konkari Andre Foreman torjui runkosarjassa 400. heittonsa.

27-vuotias ja 193-senttinen Kaarinan Uran kasvatti Kaaresvirta aloitti pääsarjapelinsä syyskuussa 1998 joukkueenaan turkulainen Piiloset. Turusta Kaaresvirta siirtyi Salon Vilppaaseen ja edelleen Kouvoihin, jonka riveissä hänellä on menossa nyt viides liigakausi. 

Kaaresvirta on heittänyt urallaan runkosarjapisteitä 2010 (keskiarvo 6,7) ja yhden ottelun ennätys on 39 pistettä. Otteluita pudotuspeleissä Kaaresvirralle on kertynyt 36 ja komeimmat saavutukset ovat Suomen mestaruus 2004 (Kouvot) sekä Suomen cupin voitto 1999 (Piiloset). 

38-vuotias ja 198-senttinen Andre Foreman torjui keskiviikkona Uudessakaupungissa kerran ja sai samalla 400 torjuntaa täyteen. Jo kymmenettä kauttaan Korisliigassa pelaava Foreman on kaikkien aikojen torjuntatilastossa kakkosena. Parempaan on kaikkina aikoina pystynyt ainoastaan Pekka Markkanen (541). 

Suomessa ensimmäisen kerran jo kaudella 1994-95 pelannut Andre Foreman on urallaan voittanut kaksi Suomen mestaruutta (LrNMKY 2005, 2006), yhden SM-hopean (Kataja 2003), kaksi SM-pronssia (Lahti 2001, Kataja 2002) sekä kaksi Suomen cupia (Kataja 2002, LrNMKY 2005).



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
28.5.2025 09:15 Korisliiga

Antti Ahonen siirtyy Kauhajoelle

Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 11:00 Korisliiga

Mikael Aallolle vuoden jatkosopimus Korihaihin

Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

21.5.2025 13:22 Korisliiga

Joona Tuomala palaa Kotkaan - "Odotan innolla KTP-paidan pukemista"

KTP-kasvatti Joona Tuomala, 28, on solminut 2+1-mallisen sopimuksen KTP-Basketin kanssa.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 11:24 Korisliiga

Kion Williams jatkaa ensi kaudella Pyrinnössä

Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.

13.5.2025 14:02 Korisliiga

BC Nokian jatko Korisliigassa vaakalaudalla

BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.

12.5.2025 12:37 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen päävalmentajana

Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

Näytä lisää vastaavia