5.11.2012 Kauan odotettu Euroopan kolmossarja EuroChallengen lohkovaiheen avauskierros pelataan tiistai-iltana. Kaksiosaisen karsinnan kautta tiensä B-lohkoon selvittänyt Joensuun Kataja saa kotikentälleen vieraakseen romanialaisen CSU Asesoft Ploiestin, joka on paitsi menestynyt, myös merkittävän kokenut europelijoukkue.

Petri Virtanen uskoo nopeuden ja liikkuvuuden olevan Katajan ase Ploiestia vastaan.

Jukka Toijala tietää, että vastassa on kokenut ja rutinoitunut ryhmä.

Romanian maajoukkuesentteri Catalin Burlacu kuuluu Ploiestin kantaviin voimiin. Kuvat: Kai Kilappa, Tytti Nuoramo & FIBA Europe.
– Ploiesti on Romanian mestari ja eurokentillä harjaantunut ryhmä, josta löytyy erittäin paljon kokemusta. Usealla pelaajalla on maajoukkuetausta ja joukkueen runko on ollut kasassa melko pitkään, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala evästää.
– Olemme saaneet käyttöömme kaksi tuoretta peliä Romanian liigasta, joten tiedämme, miten he pelaavat. Avainmiehiä ovat korinaluspelaajat Catalin Burlacu (210 cm/35 v) sekä Virgil Stanescu (208/35). Takamiehistä vaarallisimmat ovat kakkospaikan korintekijä Darius Hargrove (196/30) sekä juonikas serbipelinrakentaja Alexander Vlahovic (190/22), jatkaa Toijala.
Ploiestilla on itäeurooppalaiselle joukkueelle tyypillinen, romuluinen korinaluskalusto ja ryhmä luottaa äärimmäiseen kurinalaiseen joukkuetyöskentelyyn. Toijalan mukaan Katajalla on kuitenkin riittämiin aseita romanialaisten suitsemiseen.
– Me olemme liikkuvampi joukkue ja sen pitäisi ennakkoon ajateltuna tuottaa heille vaikeuksia, uskoo Toijala.
Toijalan linjoilla on myös Katajan ja Toijalan luottotakamies Petri Virtanen.
– Ploiesti on iso, todella kookas joukkue. Juuri sellainen, mitä itse toivoinkin vastaan – varsinkin tällä meidän pelityylillämme he sopivat meille paremmin kuin hyvin. Pyrimme tekemään heidän korintekonsa vaikeaksi ja käyttämään omaa nopeuttamme hyödyksi, Virtanen arvioi Katajan YouTube-kanavan haastattelussa.
CSU Asesoft Ploiesti on Romanian hallitseva mestari. Vuonna 1998 perustetun seuran palkintokaapissa on yhteensä peräti kahdeksan kultaa. Ensimmäisen mestaruuden (2004) innoittamana seura kuittasi Romanian kirkkaimmat mitalit peräti seitsemänä perättäisen vuonna (2004–10). Romanian cupin Ploiesti on vienyt kuudesti.
Joukkue on niittänyt menestystä myös erokentillä voittamalla tuolloin FIBA Europe Cupina tunnetun EuroChallengen keväällä 2005. Euroopan kakkosliiga ULEB Cupissa joukkue pelasi lohkovaiheessa kaudella 2007/08, voittaen kymmenestä ottelustaan neljä.
Kaikkiaan romanialaisjoukkue on ottanut osaa europeleihin kahdeksan kertaa. Viimeksi se oli mukana kaksi vuotta sitten, jolloin joukkueen kohtaloksi tuli jäädä EuroChallengen karsintavaiheeseen.
Syyskuussa 2007 Suomen Susijengiltä selkäsaunan saaneesta Romanian maajoukkueesta Ploiestin kokoonpanossa esiintyvät korinaluspelaajat Catalin Burlacu ja Virgil Stanescu sekä takamies Levente Szijarto (192/30). Stanescu ja Szijarto eivät enää Romanian maajoukkueryhmään kuulu, mutta takamies Adrian Tudor (185/27) pelasi maansa väreissä viimeksi kesän 2011 maajoukkuepeleissä.
Ploiestin kokoonpanossa on myös jatkuvuutta, sillä Szijarto ja Burlacu juhlivat keväällä 2005 joukkueen riveissä FIBA Europe Cupin mestaruutta.
Ploiesti on millä mittapuulla tahansa tarkasteltuna merkittävän kokemus joukkue. Burlacu-Stanescu-Szijarto-Hargrove-vitjan lisäksi serbisentteri Vladimir Tica (212/31), Latvian maajoukkuelaituri Ivars Timermanis (203/30) sekä romanialainen takamies-laituri Vukasin Mandic (200/30) ovat hakeneet kokemusta mm. Kreikan, Israelin ja Saksan liigoista sekä aina Euroliigasta asti.
Nuoruutta ja iskukykyä ryhmään tuo avainpelinrakentaja Vlahovicin lisäksi ensimmäistä kauttaan Euroopassa pelaava amerikkalainen Robert Nyakundi (204/23). Joukkuetta valmentaa Vladimir Arnautovic, jonka komennossa Ploiesti on juhlinut kaikkia mestaruuksiaan kotimaassa ja kansainvälisillä kentillä.
Kataja on lähtemässä otteluun neljän amerikkalaispelaajan voimin, sillä Jerald Fieldsin, Jonte Flowersin ja Johnell Smithin lisäksi joensuulaisten sinivalkoisen pelipuvun pukee ylleen loukkaantuneen Sami Lehtorannan lomittajaksi värvätty Julian Terrell. Sami Lehtorannan lisäksi Vesa Mäkäläinen on oletettavasti ottelusta sivussa.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.