19.4.2015 Miesten Korisliigan runkosarjassa kolmanneksi sijoittunut Kauhajoen Karhu piti puolivälierien kotietunsa otettuaan sunnuntaina 83-72 (38-35) -voiton hallitsevasta mestarista Tampereen Pyrinnöstä. Karhu oli kivenkova loppuhetkillä ja viimeiset viisi minuuttia kirjattiin kauhajokilaisille 20-8.
Bojan Sarcevic ja Karhu aloittivat pudotuspelinsä kotivoitolla Pyrinnöstä. Kuva: Kai Kilappa.
Karhu onnistui keräämään toisen neljänneksen puolivälissä yli kaksinumeroisen johdon, mutta Pyrintö pisti kovasta hanttiin. ”Punakone” pääsi hetkittäin edelle sekä kolmannella että neljännellä jaksolla.
Pyrintö johti vielä viisi minuuttia ennen loppua pisteellä, mutta Bojan Sarcevicin (22/2/4 syöttöä) kolmonen avasi Karhun pistehanan ja kontrolli siirtyi takaisin Karhulle.
Puolitoista minuuttia ennen loppua Pyrintö palasi kolmen pisteen päähän Bryan Hopkinsin kolmosella, mutta Jermont Horton ja Juho Lehtoranta vastasivat ripeästi omilla triploillaan, joiden myötä Karhu nappasi puolivälieräsarjan ensimmäisen voiton.
– Aloitimme erittäin hyvin. Pyrintö pääsi mukaan paikkapuolustuksella, jota osasimme odottaa, mutta silti se yllätti meidät. Tästä tulee hieno sarja. Pyrintö keksii varmasti jotain seuraavaan peliin, johon meidän pitää pystyä vastaamaan, tuumaili Karhun valmentaja Sami Toiviainen.
Erinomaisesti pelanneen Sarcevicin (22/2/4 syöttöä) lisäksi Karhun tehonelikkoon kuului Jermont Horton (21/6/4 syöttöä), Gregory Mangano (20/10) ja Devonne Giles (12/15).
Pyrinnöltä parhaiten onnistuivat Damon Williams (14/13/5 syöttöä), Bryan Hopkins (14/4) ja J'Nathan Bullock (12/5).
(STT – Basket.fi)
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.