12.4.2014 Kauhajoen Karhun pelinrakentaja Bojan Sarcevic, 26, saavutti tänään lauantaina seitsemäntenä pelaajana kautta aikain Korisliigan runkosarjassa tuhannen syötön rajapyykin.
Bojan Sarcevic nousi lauantaina tuhannen syötön kerhoon. Kuva: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
190-senttisellä Sarcevicilla on menossa kahdeksas kausi Suomen Korisliigassa. Urallaan Karhun lisäksi Korihaita ja KTP:ta edustanut Sarcevic on pelannut yhteensä 332 runkosarjaottelua.
Jaettuaan Bisonsia vastaan seitsemän koriin johtanutta syöttö on Sarcevicin syöttösaldo yhteensä 1004. Yhden ottelun ennätyksekseen Sarcevic on jakanut 11 syöttöä.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).