Kari-Pekka Klinga jatkaa ToPon naisten SM-joukkueen päävalmentajana

17.4.2013 Suomen koripallohistorian kaikkien aikojen suurimpiin legendoihin kuuluva Kari-Pekka Klinga on solminut ToPon naisten SM-sarjajoukkueen kanssa jatkosopimuksen, joka on voimassa toistaiseksi ja kattaa ainakin kauden 2013/14.

Kari-Pekka Klinga jatkaa ToPon naisten penkin päässä. Kuva: Tytti Nuoramo.

– ToPo on ollut erityisen tyytyväinen Klingan valmennukseen SM-joukkueen kanssa. Hän on tuonut uusia pelillisiä ideoita ja pelihuumoria, ToPon naisten joukkueen general manager Markku Saarikoski toteaa.

 

– Aika nopeasti hävityn kolmannen puolivälieräottelun jälkeen jatkaminen tuli mieleen, ja keskustelut runkopelaajien kanssa vahvistivat entisestään päätöstäni jatkaa ToPon naisten SM-joukkueen päävalmentajana, Klinga kertoo.

 

ToPo sijoittui päättyneellä SM-sarjakaudella viidenneksi.

 

– Paljon jäi parannettavaa sekä monia asioita tullaan ensi kaudella tekemään toisin, mutta samat teesit säilytetään, ensimmäisen kokonaisen kautensa naisten joukkueen peräsimessä viihtynyt Klinga paljastaa.

 

– ToPossa on tällä hetkellä hyvä tekemisen meininki ja loistavasti suunniteltu kasvupolku niin tyttö- kuin muillekin naisjoukkueille. Joukkueemme tulee tekemään ensi kaudella entistä enemmän yhteistyötä naisten I Divisioona- ja A-tyttöjoukkueiden kanssa, unohtamatta muita junioreita.

 

ToPon SM-joukkueen ydinryhmä tullaan julkistamaan lähiaikoina.

 

Klinga upotti 19 kautta kestäneellä pääsarjaurallaan ToPolle 10 545 runkosarja- ja 2084 pudotuspelipistettä. Klinga voitti uransa aikana kuusi Suomen mestaruutta ja neljä Suomen Cupin mestaruutta, ja hänet valittiin miesten pääsarjan vuoden pelaajaksi kaksi kertaa.

 

Miesten maajoukkueessa Klinga pelasi 135 ottelua ja heitti yhteensä 1589 pistettä.

 

Lisätietoja: ToPon tiedote

Henkilöt

 
22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

8.7.2025 12:18 Naisten Korisliiga

Tayanna Jones Bell Kouvottarien ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

Näytä lisää vastaavia