5.11.2022 20:25 Illan voittajia miesten Korisliigassa olivat sarjakärki Kobrat ja viidettä sijaa pitävä Kataja. Joensuussa nautittiin lisäksi paidannostoseremoniasta.
Kobrat porskuttaa yhä piikkipaikalla. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Lapualaisseura Kobrat on ollut yksi kauden ehdottomia yllättäjiä, sillä sen nousukiito ei tunnu taittuvan, vaikka otteluita on pelattu jo yhdeksän. Tämänpäiväisen Lahti Basketballista otetun vierasvoiton ansiosta Kobrien voittotilasto miesten Korisliigassa on jo 7–2. Illan ottelu puolestaan päättyi lukuihin 81–84.
Ottelun tilastohait Kobrien riveissä olivat tänään Danny Pippen II ja KJ Jackson. Korinaluspelaaja Pippen pussitti 31 pistettä, keräsi kuusi levypalloa ja torjui kahdesti. Takamies Jackson sen sijaan upotti 25 pistettä, jakoi kuusi koriin johtavaa syöttöä ja nappasi kolme riistoa.
Kobrien päävalmentaja Ville Turja kommentoi ottelua:
– Lahti oli vähän agressiivisempi ja valmiimpi pelin alussa. Heidän yhdeksän hyökkäyslevyään ensimmäisellä puoliajalla oli liikaa. Kolmannella jaksolla korjasimme palloskriinipuolustuksen kuntoon ja saimme hyvän jakson siihen. Teimme kovia koreja, ja vieraspeliksi oli erinomainen efortti. Ei voi olla kuin tyytyväinen.
Lahden tähti ottelussa oli Michael Ertel II, joka osui 27 pistettä sekä haki viisi levypalloa ja neljä riistoa.
Joensuussa juhlittiin tänään kahtakin asiaa. Ensinnäkin paikallisikoni Leon Huff sai todistaa pelinumeronsa jäädyttämisen uuden kotiareenan ylähyllylle. Huff oli Kataja Basketin historian ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus ja pelasi numerolla yhdeksän. Lisäksi illan pelistä saatiin vielä voittokin kaatamalla Tapiolan Honka numeroin 80–68.
Kotijoukkueen kovinta tilastotyötä kentällä tekivät laituri Rahlir Hollis-Jefferson 17 pisteellä, seitsemällä levypallolla ja kuudella syötöllä sekä pelinjohtaja Tuomas Hirvonen seitsemällä pisteellä, kahdeksalla syötöllä ja kahdella riistolla. Myös takamies Sebastian Lindberg teki hyvää työtä lisäämällä pinoon kymmenen pistettä.
– Oli todella rumaa pelaamista, mutta tärkeintä on tulos. Tällaisiakin pelejä on tärkeä oppia voittamaan. Sydäntä meillä on, eikä ainakaan vaivannäöstä jää kiinni, ja se on johtanut näihin neljään sarjapisteeseemme tällä viikolla, kommentoi Lindberg.
Hongan pistekuningas oli Malcolm Duvivier 22:lla.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.