6.12.2022 18:42 Itsenäisyyspäivän voitot menivät miesten Korisliigassa Katajalle, Kouvoille ja Nokialle.
Lamonte Turner toi penkiltä energiaa ja saattoi Katajan tärkeään voittoon. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kataja Basket otti Lapualla Kobrista sekä tärkeän että varsin reippaan voiton. Korisliigan kärkipaikkaa pitkään pitänyt isäntäjoukkue taipui rytäkässä 63–88. Kataja kiilasi voiton ansiosta sarjataulukon toiselle sijalle Kauhajoen perään, ja Kobrat putosi kolmanneksi.
– Olimme hyvin läsnä kentän molemmissa päissä. Puolustus oli kurinalaista, ja pidimme peliä hallussa koko 40 minuutin ajan, tiivisti Katajan päävalmentaja Petri Virtanen.
Voittajajoukkueen kovin tilastonikkari ottelussa oli Lamonte Turner. Penkiltä peliin tullut Turner kirjautti huonosta vapaaheittoillastaan huolimatta 18 pistettä, kymmenen koriin johtavaa syöttöä ja kolme riistoa.
Kobrien paras pistemies oli Danny Pippen II 14:llä. Takamies Antto Nikkariselle merkittiin yhdeksän pistettä ja neljä syöttöä.
– Vähän jatkoimme siitä, mihin viime pelissä jäimme. Emme saaneet henkeä päälle tänään missään vaiheessa, Nikkarinen totesi.
Kouvot haki niin ikään vierasvoiton, kun Korihait kaatui Uudessakaupungissa luvuin 88–102. Kouvot pitää parhaillaan sarjataulukon kuudetta sijaa, Korihait yhä viimeistä.
Illan tuttu tähti oli lokakuussa Kuukauden vahvimpana palkittu Deshon Taylor, joka naulasi tällä kertaa 42 pistettä. Lisäksi hän jakoi seitsemän syöttöä ja nappasi kaksi riistoa.
– Menetin palloa vähän liikaa (neljä kertaa), mutta joukkuetoverit löysivät minut vapaissa paikoissa ja isot pelaajat asettivat hyviä skriinejä, joten täytyy antaa kunniaa heille, totesi Taylor.
Korihaiden korihai oli Quin Cooper 19 pisteellä.
BC Nokian ja Tapiolan Hongan välisessä ottelussa Nokia otti tiukan 76–72-kotivoiton. Isännillä oli leveä johtoasema pitkän aikaa, mutta lopussa Honka alkoi kaventaa uhkaavasti. Lento kuitenkin katkesi kesken ennen maaliviivaa. Nokia on Korisliigan seitsemännellä sijalla, Honka puolestaan kymmenentenä.
– Pääasia oli, että kilpailimme ja puolustimme valtaosan pelistä. Emme heittäneet hyvin, joten piti sen sijaan puolustaa, totesi Nokian päävalmentaja Greg Gibson.
Nokian kovin tilastonikkari oli Alan Herndon 17 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Hongan puolella sen sijaan Carl Lindbom esitti vahvimpia otteita takomalla 18 pistettä ja ottamalla yhdeksän levypalloa.
– Ensimmäisen puoliajan olimme todella löysiä ja pehmeitä. Toisen puoliajan pelasimme paljon paremmin. Saimme stoppeja ja sitä kautta pääsimme juoksemaan. Pienestä se jäi kiinni, Lindbom pohdiskeli.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).