6.12.2022 18:42 Itsenäisyyspäivän voitot menivät miesten Korisliigassa Katajalle, Kouvoille ja Nokialle.

Lamonte Turner toi penkiltä energiaa ja saattoi Katajan tärkeään voittoon. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kataja Basket otti Lapualla Kobrista sekä tärkeän että varsin reippaan voiton. Korisliigan kärkipaikkaa pitkään pitänyt isäntäjoukkue taipui rytäkässä 63–88. Kataja kiilasi voiton ansiosta sarjataulukon toiselle sijalle Kauhajoen perään, ja Kobrat putosi kolmanneksi.
– Olimme hyvin läsnä kentän molemmissa päissä. Puolustus oli kurinalaista, ja pidimme peliä hallussa koko 40 minuutin ajan, tiivisti Katajan päävalmentaja Petri Virtanen.
Voittajajoukkueen kovin tilastonikkari ottelussa oli Lamonte Turner. Penkiltä peliin tullut Turner kirjautti huonosta vapaaheittoillastaan huolimatta 18 pistettä, kymmenen koriin johtavaa syöttöä ja kolme riistoa.
Kobrien paras pistemies oli Danny Pippen II 14:llä. Takamies Antto Nikkariselle merkittiin yhdeksän pistettä ja neljä syöttöä.
– Vähän jatkoimme siitä, mihin viime pelissä jäimme. Emme saaneet henkeä päälle tänään missään vaiheessa, Nikkarinen totesi.
Kouvot haki niin ikään vierasvoiton, kun Korihait kaatui Uudessakaupungissa luvuin 88–102. Kouvot pitää parhaillaan sarjataulukon kuudetta sijaa, Korihait yhä viimeistä.
Illan tuttu tähti oli lokakuussa Kuukauden vahvimpana palkittu Deshon Taylor, joka naulasi tällä kertaa 42 pistettä. Lisäksi hän jakoi seitsemän syöttöä ja nappasi kaksi riistoa.
– Menetin palloa vähän liikaa (neljä kertaa), mutta joukkuetoverit löysivät minut vapaissa paikoissa ja isot pelaajat asettivat hyviä skriinejä, joten täytyy antaa kunniaa heille, totesi Taylor.
Korihaiden korihai oli Quin Cooper 19 pisteellä.
BC Nokian ja Tapiolan Hongan välisessä ottelussa Nokia otti tiukan 76–72-kotivoiton. Isännillä oli leveä johtoasema pitkän aikaa, mutta lopussa Honka alkoi kaventaa uhkaavasti. Lento kuitenkin katkesi kesken ennen maaliviivaa. Nokia on Korisliigan seitsemännellä sijalla, Honka puolestaan kymmenentenä.
– Pääasia oli, että kilpailimme ja puolustimme valtaosan pelistä. Emme heittäneet hyvin, joten piti sen sijaan puolustaa, totesi Nokian päävalmentaja Greg Gibson.
Nokian kovin tilastonikkari oli Alan Herndon 17 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Hongan puolella sen sijaan Carl Lindbom esitti vahvimpia otteita takomalla 18 pistettä ja ottamalla yhdeksän levypalloa.
– Ensimmäisen puoliajan olimme todella löysiä ja pehmeitä. Toisen puoliajan pelasimme paljon paremmin. Saimme stoppeja ja sitä kautta pääsimme juoksemaan. Pienestä se jäi kiinni, Lindbom pohdiskeli.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.